Jesień 2012 w Turčianskich Teplicach

Jesień 2012 w Turčianskich Teplicach
Podobnie, jak w roku 2011, czterdziesto-cztero-osobowa grupa członków Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast i mieszkańców Gminy Skawina w dniu 5 października br. wyruszyła do Turčianskich Teplic – miasta partnerskiego na Słowacji. Grupie towarzyszyły członkinie Zarządu SSPM: Małgorzata Kopeć i Krystyna Droździewicz koordynatorki projektu.

W drodze do Turčianskich Teplic skawińska grupa zwiedziła skansen w Zubercu, będącym ważnym centrum ruchu turystycznego. Latem odwiedzają go miłośnicy gór, zimą – narciarze. Skansen zaliczany jest do najładniejszych muzeów architektury ludowej w Europie. Rozłożony na dwóch brzegach rwącego potoku Zimna Woda Orawska (Studený potok) sprawia wrażenie pełnej życia wsi z końca XIX w., po której można chodzić i zaglądać do każdego gospodarstwa, zabudowania czy chaty. Niezliczone detale nadają temu miejscu wyjątkowy charakter i klimat nie tyle skansenu, co zamieszkanej miejscowości. Zabudowania są doskonale wkomponowane w ciekawe ukształtowanie terenu, a górski potok oraz zwierzęta hodowlane zamieszkujące teren muzeum ożywiają to miejsce. W muzeum znajdują się obiekty przemieszczone z całego rejonu Orawy. Cały areał zajmuje powierzchnię 20ha i jest podzielony na kilka części. Należy zaznaczyć, iż wcześniej w tym miejscu nie było żadnego domu, wszystkie domy odkupiono od ich pierwotnych właścicieli, rozebrano, przewieziono tutaj i znów złożono. Niektóre domy wybudowano jako kopie oryginalnych budowli.

W godzinach popołudniowych skawińska grupa dotarła do Turčianskich Teplic, po rozlokowaniu w hotelu Vyšehrad i kolacji, chętni mogli skorzystać z termalnych źródeł lub zażyć spacerów po urokliwych parku.

Sobota – 6 października – była dniem bardzo aktywnym dla uczestników wycieczki. W godzinach porannych wraz z Burmistrzem T.Teplic Michałem Sygutem grupa wyruszyła do Trenczyna, po drodze zatrzymując się w Beckovie, gdzie znajduje się zamek, o którym wzmianki pochodzą z roku 1200 r. Zamek należał pierwotnie do króla, pod koniec XIII w. stał się majątkiem Matúša Čáka. Na przełomie XIV i XV w.  dostała go w zastaw, a później odkupiła rodzina Stiborowców. Po nich właścicielami grodu stała się rodzina  Bánffyi, która przebudowała ten gotycki zamek na siedzibę renesansową. Dobudowano mury fortyfikacyjne, dzięki czemu nie udało się go zdobyć nawet Turkom, podczas najazdów pod koniec XVI w. Po wymarciu rodziny Bánffy zamek Beckov został własnością mieszkających w okolicy kilku rodzin szlacheckich. Zamek położony jest niezwykle malowniczo, na wysokiej skale, a nieopodal znajduje się przepiękny park.

Kolejnym, ważnym punktem wycieczki, był Trenczyn, jedno z najbardziej znanych miast na Słowacji; miasto z bogatym życiem kulturalnym i społecznym. Dominantą miasta jest Zamek Trenczyński, który stał się sławny dzięki jego najpotężniejszemu właścicielowi Mateuszowi Czakowi Trenczyńskiemu, nazywanym także „Panem Wagu i Tatr”. Chyba najbardziej znana jest „studnia miłości”, o głębokości 80 m. Między zamkiem i centrum miasta na tarasie zbocza znajduje się umocniony areał zwany Górą Maryjną. Jego częścią jest kościół, z którego można zejść do centrum po zadaszonych drewnianych schodach, zbudowanych w 1568 roku. Z Wieży Miejskiej rozpościera się piękny widok na wszystkie dominanty miasta, wraz z popularną fontanną z rzeźbą wodnika na Placu Sztura i żydowską synagogą z orientalnymi wpływami.

Szczególnie ważnym elementem projektu „Jesień w Turčianskich Teplicach” była uroczysta kolacjana którą organizatorki, panie Małgorzata Kopeć i Krystyna Droździewicz, w imieniu Zarządu SSPM zaprosiły: Burmistrza Michała Syguta, Jego zastępcę Martę Malikovą wraz mężem Milanem, księdza proboszcza Parafii p.w. Św. Jana Nepomucena Ľubomíra Hudeca oraz grupę przedstawicieli „Klubu Dôchodcov” z Panem Jurajem Sula na czele. Spotkanie połączone z imprezą integracyjną, było okazją do zacieśnienia więzi pomiędzy różnymi środowiskami Skawiny i T.Teplic. W trakcie spotkania wręczono słowackim gościom obrazy z pejzażami Skawiny, pędzla skawinianina Jakuba Dulowskiego, materiały promocyjne oraz wyrazy podziękowania za gorące przyjęcie skawińskiej grupy w Turčianskich Teplicach.

Innym istotnym punktem pobytu w skawińskiej grupy w mieście naszych słowackich przyjaciół, było uczestnictwo we Mszy Św. w niedzielę w dniu 7 października w Kościele p.w. Św. Jana Nepomucena. Uroczystą Mszę Św. koncelebrowali: Proboszcz Parafii pw. Ľubomír  Hudec i ksiądz Jan Cieślik z Parafii p.w. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie. We Mszy Św. uczestniczyli mieszkańcy T.Teplic, skawińska grupa oraz Burmistrz Michal Sygut wraz z Martą Malikovą – Zastępcą Burmistrza T.Teplic. Wspólne odprawienie nabożeństwa a także wspólna modlitwa w intencji przyjaźni i dobrej współpracy między miastami, były pięknym przejawem przyjaźni Turčianskich Teplic i Skawiny.

Po uroczystym nabożeństwie przyszedł czas na pożegnanie z Michałem Sygutem i Martą Malikovą, którzy zaprosili skawińską grupę na spotkanie z poczęstunkiem kawowym, w trakcie którego podsumowano pobyt skawinian w T.Teplicach.

Ostatnie godziny pobytu uczestnicy wycieczki spędzili według własnego uznania, spacerując po przepięknym parku lub zażywając kąpieli leczniczych na słynnych turcianskich basenach. Tuż przed odjazdem, skawińską grupę pożegnali Pan Juraj Sula z przedstawicielami „Klubu Dôchodcov”. W trakcie pożegnania nie zabrakło wielu ciepłych słów, uśmiechów i nadziei na spotkanie w Skawinie.

Droga powrotna do Skawiny upłynęła w strugach deszczu. Jednak pełni „pogody ducha”, pozytywnej energii powróciliśmy do Skawiny.

 

Należy podkreślić, że projekt „Jesień w Turcianskich Teplicach” był kolejną okazją do zacieśniania przyjaźni i wzmocnienia wzajemnych relacji wśród różnych środowisk obu miast. Był również wyjątkową okazją na wymianę poglądów i stanowisk w szerokim zakresie działalności społecznej. Miejmy nadzieję, że za rok, o tej porze, znów spotkamy się w TT….a tymczasem zapraszamy do galerii zdjęć Turciańskie Teplice 2012 – galeria kliknij TUTAJ.

Projekt finansowany był ze środków własnych uczestników wyjazdu oraz SSPM.

Przygotowały:

Małgorzata Kopeć
Krystyna Droździewicz

Skip to content