Thetford, Wielka Brytania

herb Thetfrod (1)

Liczba  mieszkańców: ok. 23 000

hetford jest położone w centrum wschodniej Anglii ok. 30 mil (tj. 48,28 km) od Norwich, Cambridge i Ipswich, 50 mil (tj. 80, 47 km) od wybrzeża oraz 80 mil (tj. 128,75 km) od Londynu. W ciągu ostatnich 50 lat w Thetford zaszły duże zmiany zwłaszcza za sprawą polityki z lat 50-tych i 60-tych oraz migracji do miasta z gęsto zaludnionych terenów Londynu. To doprowadziło do powiększenia miasta w skutek uprzemysłowienia oraz utworzenia nowych terenów mieszkaniowych. Starożytne kopalnie krzemienia dowodzą, iż miasto było zamieszkiwane już w neolicie. Za czasów Saxonów Thetford było stolicą regionu i szóstym największym miastem w Anglii, a w XI wieku było biskupstwem z dużym klasztorem, który popadł w ruinę. W dalszym ciągu można odnaleźć związki z przeszłością, np. część Hotelu Bell datuje się na XV wiek, Zajazd Delfin z XVII wieku oraz najstarsze domy starców (prowadzone przez instytucje charytatywne).

Urodził się tu w 1737 roku Thomas Paine – pamflecista i radykał, lider reform w USA i Francji. Jego posąg (wzniesiony przez Fundację Thomasa Paine’a z Ameryki) znajduje się przed Urzędem Miasta mającym siedzibę w Kings House. Jednym z najciekawszych miejsc do zobaczenia w Thetford jest Ancient House Museum, piętnastowieczny dom, gdzie znajduje się zbiór pamiątek związanych z Thomasem Pain’em oraz Maharadżą Duleep Singh, a także mały zbiór lokalnych wykopalisk archeologicznych i skamielin oraz interaktywna wystawa ukazująca naturalną i społeczną historię regionu The Brecks. W Thetford County Branch Library znajdują się trzy ciekawe kolekcje. Pierwsza z nich G W Staniforth Bequest składająca się z około 9000 książek z lat 1815 do 1920 ukazuje zainteresowania czytelników z epoki Wiktoriańskiej. Druga kolekcja Prince Duleep Singh składa się z map, książek oraz ilustracji związanych z regionem Wschodniej Anglii na przełomie stuleci. Trzecia to kolekcja Thomasa Paine’a, składająca się z około 1500 książek i pamfletów oraz ponad 200 innych wytworów ludzkiej działalności takich jak zdjęcia pomników, portrety, korespondencja i inne osobiste przedmioty. Hotel Bell służy jako miejsce spotkań od XV wieku. Połączenie nowoczesnych komfortowych udogodnień z indywidualnym charakterem i urokiem historii sprawia, że hotel ten jest jednym z najatrakcyjniejszych w okolicy. Zainteresowanym miasto oferuje 5 szlaków zwiedzania: – szlak dziedzictwa – szlak Thomasa Paine’a – szlak „Dad’s Army” – Szlak Maharadży Duleep Singh – szlak nawiedzonych miejsc

Miasta partnerskie:

Miasta partnerskie:

1966 Hürth (Niemcy)
1966 Les Ulis (Francja)
1966 Spijkenisse (Holandia)
2004 Skawina (Polska)

W utrzymywaniu i intensyfikacji kontaktów z miastami partnerskimi administrację miasta Thetford wspomaga stowarzyszenie na rzecz partnerstwa miast „Thetford Twinning Association”, którego przewodniczącym jest Pani Jennifer Bullock.

Burmistrz Thetford: Robert Kybird (kadencja burmistrza trwa 1 rok)

Strona internetowa miasta: www.thetfordtowncouncil.gov.uk
Strona internetowa Thetford Twinning Association: http://myweb.tiscali.co.uk/thetford.twinning/ 

Skip to content