Wizyta seniorów z Turcianskich Teplic w Skawinie

Wizyta seniorów z Turcianskich Teplic w Skawinie
W dniach 15-17 października gościliśmy w Skawinie dwudziestoosobową grupę słowackich seniorów z naszego miasta partnerskiego Turcianskie Teplice.
Seniorom towarzyszył Michał Sygut, który w latach 2006-2014 był burmistrzem TT oraz ksiądz Józef Cempura.
Goście przyjechali do Skawiny w godzinach południowych 15 października i realizowali program zaproponowany i przygotowany przez Panie Krystynę Droździewicz i Małgorzatę Kopeć.
Po zakwaterowaniu w Centrum Don Guanella seniorzy wyjechali pod opieką członka Zarządzu SSPM Wioli Wcisło do Muzeum Regionalnego, gdzie oczekiwała na grupę prezes Krystyna Droździewicz. Dzięki gościnności pana Czesława Gąsiorowskiego, dyrektora Muzeum, goście mieli okazję zobaczyć zgromadzone w Muzeum eksponaty oraz posłuchać o historii Skawiny. Niewątpliwie atrakcją dla seniorów było układanie muzealnych puzzli oraz serwety z motywem tradycyjnego haftu skawińskiego, które wszyscy otrzymali na zakończenie zwiedzania. Następnie goście udali się na spacer do Parku Miejskiego, gdzie podziwiać mogli urokliwe Błona Skawińskie, Alejkę Miast Partnerskich oraz drzewko przyjaźni, które zasadził podczas obchodów 650-lecia lokacji naszego miasta i obchodów Dni Partnerstwa Miast w 2014r. Michał Sygut. Podczas spaceru towarzyszyła gościom prezes K. Droździewicz oraz skarbnik Zarządu Grażyna Mysza.
Na zakończenie pierwszego dnia czekała na gości kolacja w Restauracji „Pod Irysami”, gdzie z seniorami spotkał się Burmistrz Paweł Kolasa, inspektor Wydziału Promocji, Współpracy, Sportu i Kultury UMiG Magdalena Turkawska oraz wszyscy członkowie Zarządu SSPM. Na pamiątkę spotkania goście otrzymali z rąk Magdaleny Turkawskiej zestawy promocyjne.
16 października pod opieką Grażyny Myszy i Jana Liskiewicza Słowacy wyjechali do Wieliczki, aby zwiedzić Kopalnię Soli. W drodze do Skawiny zawitali w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie i Centrum św. Jana Pawła II w Krakowie. 16 października był dniem szczególnym, bo obchodziliśmy 40 rocznicę powołania Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, więc tym większe wrażenie na zwiedzających wywarła wizyta w tym wyjątkowym miejscu związanym z kultem św. Jana Pawła II.
Po południu zaś z gośćmi ze Słowacji, członkowie i Zarząd SSPM spotkali się na integracyjnym grillu, które od strony kulinarnej przygotował Antoni Sapała a o słodkości zadbała Wiola Wcisło, od strony organizacyjnej pomagali strażacy OSP Korabniki oraz członkowie SSPM Małgorzata Najder, Czesława Kopeć, Stanisław Kopeć oraz Piotr Droździewicz.  Spotkaniu towarzyszyła muzyka oraz tradycyjne pieśni śpiewane w języku polskim i słowackim.
Następnego dnia w godzinach rannych goście wyruszyli do Turcianskich Teplic. Tą miłą wizytę naszych słowackich gości zakończyliśmy słowami: „Do zobaczenia w przyszłym roku w Turcianskich Teplicach!”
Gościom dziękujemy za wizytę.
Skip to content