Wizyta słowackiej młodzieży w Skawinie

Wizyta słowackiej młodzieży w Skawinie
W dniach 6 – 7 grudnia br. w Skawinie gościła 13 osobowa grupa uczniów z Gimnazjum im. Mikuláša Galandu z Turčianskich Teplic. To pierwsza wizyta uczniów w naszym mieście, którym towarzyszyły panie: Zdenka Mračková – Zastępca Dyrektora Szkoły oraz nauczycielka Ivica Kováčová.
 
Przyjazd młodzieży to efekt rozmów, podjętych przez Krystynę Droździewicz Prezes SSPM i Małgorzatę Kopeć Wiceprezes SSPM ze Zdenką Mračkovą, która po raz pierwszy odwiedziła Skawinę wraz z delegacją Turčianskich Teplic w czerwcu br. w Skawinie, podczas Jubileuszu 10 lecia współpracy Skawiny z Przemyślanami. Już wtedy, podjęto rozmowy o planowanym przyjeździe młodzieży i wstępnym planie wizyty.
Przyjazd młodzieży do Skawiny, poprzedziła wizyta grupy w Kopalni Soli w Wieliczce, jednej z największych atrakcji turystycznych w regionie. Młodzież zwiedziła podziemną trasę turystyczną. Podziemna Wieliczka wywarła na młodzieży ogromne wrażenie, o czym mówili w trakcie późniejszego spotkania z przedstawicielami Zarządu SSPM Krystyną Droździewicz, Małgorzatą Kopeć i Antonim Sapałą, zorganizowanego w Restauracji „Pod Irysami” w Skawinie. W trakcie spotkania, rozmawiano również o dorobku współpracy z miastami partnerskimi, a w szczególności z T. Teplicami i zbliżającym się Jubileuszu 20 lecia współpracy naszych miast, oraz o planach młodzieży na przyszłość. Prowadząc rozmowy, młodzież z humorem, chętnie uczyła się polskich słów.
Czwartkowy wieczór, zbiegł się ze świętem Św. Mikołaja. Z tej okazji, organizatorki spotkania nie zapomniały o symbolicznych prezentach i słodyczach dla naszych gości, które zostały przekazane młodzieży. Spotkanie zakończyło się krótkim spacerem na skawiński Rynek, aby zobaczyć Ratusz, iluminacje świąteczne oraz Kościół pw. Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie. Po spacerze grupa udała się do Centrum Don Guanella w Skawinie, gdzie była zakwaterowana.
Piątkowe przedpołudnie, młodzież spędziła w Skawinie, zwiedzając Alejkę Miast Partnerskich w Parku Miejskim, stanowisko do ćwiczeń dedykowane T. Teplicom, skąd z Antonim Sapałą udała się do Muzeum Regionalnego w Skawinie, gdzie spotkała się z Krystyną Droździewicz oraz Czesławem Gąsiorowskim Dyrektorem Muzeum. Pan Dyrektor jak zawsze, w niezwykle interesujący sposób przybliżył naszym gościom historię Skawiny.
W kolejnej części dnia, słowaccy goście wyjechali do Krakowa. Popołudniowy spacer rozpoczęli na krakowskim rynku. Choć pogoda raczej przypominała późną jesień lub wiosnę, a nie grudniową aurę, na krakowskim Rynku młodzież mogła już poczuć przedświąteczną atmosferę i zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.
Następnie, w wspólnie z Małgorzatą Kopeć grupa przeszła na Wawel. Tam, wraz ze Stanisławą Szczepaniak (członkinią naszego Stowarzyszenia), która wcielając się w postać Królowej Jadwigi przybliżyła naszym gościom dzieje i historię Polski, oprowadziły naszych gości po Świętości Narodowej, jaką jest Katedra na Wawelu.
Po przybliżeniu szczególnej roli Katedry Wawelskiej w historii Państwa Polskiego, młodzież udała się również na Dzwon Zygmunta, następnie zwiedziła Groby Królewskie w kryptach, Muzeum Katedralne z wystawą upamiętniającą 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę oraz dziedziniec Zamku Królewskiego.
Następnie grupa wróciła na krakowski Rynek, a w godzinach wczesnowieczornych wyjechała w kierunku Turčianskich Teplic.
Była to pierwsza wizyta tej grupy młodzieży w Skawinie. Cieszymy się, że kolejne środowisk słowackich przyjaciół odwiedzają naszą gminę i miasto. Mamy nadzieję, że wizyta w Skawinie pozwoliła bliżej poznać historię i kulturę Skawiny i Krakowa oraz zaszczepi w nich ideę partnerstwa miast, co jest bardzo cenne dla współpracy pomiędzy Skawiną a T. Teplicami.
Skip to content