Wyjazd integracyjny SSPM za nami!

Wyjazd integracyjny SSPM za nami!
1 lipca br. członkowie Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast wyruszyli na wycieczkę integracyjną.

Pierwszym punktem programu  było Opactwo Cystersów wraz z  Muzeum Klasztornym, którego początki sięgają roku 1954, kiedy to ówczesny opat dr Stanisław Kiełtyka chcąc ocalić zbiory sztuki sakralnej, a także eksponaty zbierane od okolicznej ludności, założył klasztorne muzeum, które decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki stało się filią Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Muzeum pierwotnie znajdowało się w pomieszczeniach klasztornych zwanych przeoratem, a zbiory nie były jeszcze uporządkowane. W roku 1966 dokonano uporządkowania zbiorów i podzielenia ich na 2 działy: militaria i sztuka sakralna. W 1978 cystersi odzyskali XVII wieczny spichlerz, który podczas remontu okazał się dawną rezydencją opata. Podjęto decyzję, aby wykorzystać ten budynek na muzeum historyczne. Przebudowę zakończono ostatecznie w 1984 r. i zgodnie z decyzją opata dr Huberta Kostrzańskiego przeniesiono eksponaty z klasztoru do całkowicie przebudowanego dawnego spichlerza. Historia samego Opactwa sięga roku 1234, kiedy zostało założone.

Po obejrzeniu eksponatów muzealnych grupa przeszła do Kościoła p. w. NMP Wniebowziętej i św. Stanisława BM.  Parafia powstała już w XII w. W 1244 r. została przejęta przez cystersów, którzy ją wkrótce utracili, gdyż w 1298 r. została przyłączona do Góry św. Jana jako jej filia. W 1798 r. parafia w Szczyrzycu została ponownie erygowana przez bp Janowskiego, który z kolei zniósł parafię w Górze św. Jana. Dzieje parafii są nierozerwalnie związane z historią klasztoru, co potwierdza fakt, że proboszczami jej byli nawet opaci czy przeorzy. W Kościele zachwyca na głównym ołtarzu obraz Matki Boskiej Szyrzyckiej oraz barokowy wystrój Kościoła.

Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w Schronisku na Kudłaczach, gdzie uczestnicy zjedli pyszny prażak, a potem pieczone na ognisku kiełbaski, ziemniaki, kaszankę i smakowite jabłka.

Chętni mieli okazję pospacerować i obejrzeć, niestety, tylko z zewnątrz, Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze w Węglówce.

Późnym popołudniem grupa wyruszyła do Dobczyc, aby tam zwiedzić z przewodnikiem zamek oraz skansen. Zamek dobczycki leży na skalistym wzgórzu nad Rabą, w zachodniej części miasta. Podobnie jak w Niedzicy i Czorsztynie tuż przy zamku powstała zapora co zmieniło wygląd jego otoczenia. Do dzisiaj na całym obszarze dawnego zamku przetrwały niezbyt wysokie mury, które w zimie praktycznie całkowicie giną pod śniegiem. Warownia składała się z zamku górnego w kształcie trójkąta i dolnego. W okresie świetności obiekt posiadał w sumie ponad 70 sal i 3 wieże: bramną z zegarami, wysoką cylindryczną o średnicy 9 m w środku założenia oraz narożną w południowo zachodnim skrzydle (początkowo umiejscawiano ją koło kaplicy). Po obejrzeniu sal zamkowych  grupa przeszła do   pobliskiego skansenu, kościóła zbudowany z murów zamkowych oraz resztek fortyfikacji miejskich z bramą. Uwieńczeniem pobytu w Dobczycach była możliwość podziwiania przepięknej panoramy zapory w Dobczycach, skąpanej w lipcowym słońcu. Wieczorem nastąpił powrót do Skawiny.

Koordynatorem wycieczki był członek Zarządu Jan Liskiewicz.

Skip to content