Z wizytą w Turciańskich Teplicach

Z wizytą w Turciańskich Teplicach

ciągu miesiąca gościliśmy dwa razy z wizytą Turciańskich Teplicach mieście partnerskim Skawiny. Pierwszy raz w dniach 22 – 24 sierpnia na zaproszenie burmistrza Michała Syguta delegacja ze Skawiny w składzie z-ca burmistrza Paweł Kolasa, Magdalena Hankus, członkowie Zarządu SSPM Sergiusz Romański i Arkadiusz Wrzoszczyk wzięli udział w kolejnych bukowińskich spotkaniach oraz dożynkach.

Drugi raz podczas realizacji długo przygotowywanego projektu „Aktywni na Słowacji”. Projekt miał na celu przybliżenie walorów turystycznych i sportowych naszego zaprzyjaźnionego miasta oraz udział młodzieży w obchodach 15 rocznicy podpisania umów partnerskich pomiędzy Skawiną a Turciańskimi Teplicami. W wyjeździe wziął udział z-ca burmistrza Skawiny p.Paweł Kolasa. Środki finansowe realizatorzy projektu S. Romański i A.Wrzoszczyk pozyskali z dotacji z budżetu Gminy Skawina, SSPM oraz od uczestników projektu.

Poniżej prezentujemy krótkie sprawozdanie jednej z uczestniczek projektu:

 

„Aktywni na Słowacji” – wyjazd integracyjny młodzieży skawińskiej do Turciańskich Teplic.

W ramach 15 – letniej współpracy miast partnerskich – Skawiny oraz Turciańskich Teplic grupa młodzieży z Gimnazjum i Liceum Katolickiego, Gimnazjum nr i Gimnazjum w Radziszowie udała się na czterodniową wycieczkę na Słowację. Wyjechaliśmy w środę 23.09 o godz. 7:00 rano ze Skawiny.

Po drodze zwiedziliśmy piękny, XIII wieczny zamek Orawski, którego budowa trwała aż 600 lat. Po przyjeździe do Turciańskich Teplic rozpakowaliśmy się i udaliśmy do Urzędu Miasta na koncert muzyczno- taneczny zorganizowany przez Szkołe Muzyczną. Zostaliśmy również bardzo ciepło powitani przez burmistrza Turcianskich Teplic – Pana Michała Syguta oraz zastępcę burmistrza Skawiny – pana Pawła Kolasę. Pierwszy dzień zakończyliśmy spacerem i przepyszną gorącą czekoladą.

W czwartek wspólnie z burmistrzem Michałem Sygutem udaliśmy się w góry, gdzie zwiedziliśmy jaskinię na stoku góry Tlsta oraz ruiny zamku Blanica. Byliśmy bardzo zmęczeni, ale nie poddaliśmy się. Po powrocie do Turciańskich Teplic uczestniczyliśmy w sesji Rady Miejskiej. Wieczorem w ramach relaksu poszliśmy do Aquaparku i na pizzę. Bawiliśmy się doskonale.

Piątkowe do południe spędziliśmy z młodzieżą lokalnego gimnazjum na zajęciach integracyjnych, podczas których przedstawialiśmy swoje gminy, braliśmy udział w quizach oraz meczu siatkówki. Ciekawostką parku, do którego później się udaliśmy były ławeczki m.in. ławeczka króla popu, ławeczka pokłóconych, baletnicy, czy pijaka. Nie mogliśmy się powstrzymać przed kolejną wizytą w kawiarni i wypiciu gorącej czekolady. Po przyjściu do ośrodka czekała na nas uroczysta kolacja, na którą zaproszeni byli nasi koledzy z gimnazjum. Jedzenie było wykwintne. Bardzo płynnie przeszliśmy do nieoficjalnej części programu, którą była dyskoteka. Kiedy czas dobiegł końca z wielkim żalem rozstawaliśmy się z naszymi nowo poznanymi przyjaciółmi i niechętnie schodziliśmy z parkietu. Zabawa była przednia.

W sobotę obudziliśmy się pełni energii na ostatni punkt programu – Tatralandię. Spędziliśmy tam kilka godzin, nie nudząc się ani chwili. Każdy z uczestników znalazł coś dla siebie. Koło godziny 19:30 dotarliśmy szczęśliwie do Skawiny. Myślę, że nikt nie zaprzeczy, że był to naprawdę udany wyjazd, pełen wrażeń i radości. Każdemu z nas pozostaną już tylko bardzo miłe wspomnienia i zdjęcia, o które tak troszczyli się nasi opiekunowie.

przyg. K. Januchta – uczenica Katolickiego Liceum w Skawinie

Projekt współfinansowany ze środków budżetu Gminy Skawina w ramach zadania publicznego „Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.
Skip to content