25 lat minęło…

25 lat minęło…
W dniach 9-13 listopada 2012r. na zaproszenie Partnerschaftsverein Hürth, delegacja ze Skawiny przebywała w Hürth – niemieckim mieście partnerskim Skawiny.

Skawinę reprezentowali: Paweł Kolasa – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, Magdalena Hankus – Asystent Burmistrza oraz przedstawiciele Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast: Sergiusz Romański – Prezes SSPM, Małgorzata Kopeć- Skarbnik SSPM, Krystyna Kutek – członek Zarządu SSPM, Aleksandra Kwiatoń – Wrześniak, Elżbieta Baran oraz Dariusz Romański.

Okazją do spotkania była 25 rocznica nawiązania kontaktów partnerskich między mieszkańcami obu  miast. Poza uroczystościami rocznicowymi, pobyt w Hürth był kolejną wizytą mieszkańców Skawiny mającą formę wymiany rodzin i służył wzajemnemu poznaniu się mieszkańców zaprzyjaźnionych miast. Ze strony niemieckiej z niezwykłą gościnnością przyjęli nas: Pani  Karin Hehl, Państwo Johnen, Państwo Faust i Państwo Abt. 

Głównym punktem obchodów 25-lecia nawiązania kontaktów partnerskich było sobotnie spotkanie w Restauracji Paola z udziałem Posła Bundestagu Willy Zylajewa, Prezesa Partnerschaftsverein Rudigera Winklera, Katarzyny Figury i członków Partnerschaftsverein Hürth oraz skawińskiej delegacji. W przyjaznej atmosferze przybliżono i wspominano początki współpracy partnerskiej (przypomnijmy w październiku 1987 roku – pierwsza oficjalna delegacja z Hürth przybywa do Skawiny i nawiązują się pierwsze bliższe kontakty -parafia ze Skawiny otrzymuje zaproszenie do Hürth).

W trakcie spotkania Sergiusz Romański Prezes SSPM przekazał na ręce Willy Zylajewa obraz – kopię fotografii upamiętniający pierwszą wizytę mieszkańców Skawiny w Hürth, na której wszyscy obecni złożyli pamiątkowe podpisy (wśród nich także osoby będące na fotografii przed 25 lat). Wiele radości i uśmiechów na twarzach uczestników spotkania wywołało wspólne oglądanie filmu z wyjazdu skawińskiej grupy do Austrii i Niemic w roku 1993r. Film przygotowany przez SSPM pobudził wspomnienia, które na długo pozostaną w pamięci osób uczestniczących w tamtych wydarzeniach. Kolejną niespodzianką, jaką skawińska grupa przygotowała dla niemieckich przyjaciół był foto-album będący jednocześnie 25 letnią kroniką upamiętniającą historię kontaktów partnerskich. Kilka zdjęć upamiętniających początki kontaktów TUTAJ

Pobyt skawińskiej grupy zbiegł się z rozpoczęciem dorocznego karnawału, który w szczególny sposób celebrowany jest w Północnej Nadrenii-Westfalii, gdzie leży nasze miasto partnerskie. Tutaj co roku 11 listopada o godz. 11.11 rozpoczyna się tzw. piąta pora roku (bo tak nazywa się karnawał w Kolonii). Przez kolejne miesiące (w czasie adwentu nie wszędzie) odbywają się posiedzenia karnawałowe i intensywne przygotowania stowarzyszeń do parady kończącej karnawał. Święto Trzech Króli rozpoczyna powszechny karnawał.

Skawińska grupa wraz z niemieckimi przyjaciółmi z Burmistrzem Walhterem Boeckerem oraz Przewodniczącym Stowarzyszenia Rűdigerem Winklerem i mieszkańcami  Hürth punktualnie o godzinie 11.11 rozpoczęli uroczystości karnawałowe w dzielnicy Hürth – Efferen. Uroczystość rozpoczęcia karnawału obfitowała w występy towarzystw  karnawałowych. Udział w uroczystościach karnawałowych dostarczył wszystkim uczestnikom wiele pozytywnych emocji i był wspaniałą okazją do poznania zwyczajów oraz tradycji niemieckich przyjaciół.

 

Nasi niemieccy gospodarze zadbali także o to, by uatrakcyjnić nasz pobyt w Hűrth organizując wycieczkę do Aachen, skąd już bardzo blisko było do Vaalserberg – najwyższego punktu Holandii położonego w odległości około 20 metrów od trójstyku granic Holandii, Belgii i Niemiec. Tego dnia naszym przewodnikiem był  Volker Kanth z Partnerschaftsverein Hürth.

 

Pobyt w Hürth obfitował w liczne spotkania, podczas których przedstawiciele miast dzielili się wzajemnymi doświadczeniami, wymieniając przy tym pomysły na dalszą współpracę. Należy w tym miejscu wspomnieć o wtorkowym spotkaniu z  Burmistrzem Walhterem Boeckerem w Ratuszu, w trakcie którego została omówiona dotychczasowa oraz dalsza współpraca pomiędzy naszymi miastami.

 

Te kilka dni naszego pobytu w Hűrth upłynęły nam niezwykle miło i przyjemnie, ale niestety bardzo szybko. Dziękując naszym gospodarzom za ciepłe przyjęcie wyraziliśmy nadzieję na rychłe spotkanie – tym razem w Polsce.

Skip to content