Andrzejkowe spotkanie z przyjaciółmi z Ukrainy

Andrzejkowe spotkanie z przyjaciółmi z Ukrainy

W dniach od 22 listopada do 26 listopada 2013 roku przebywała w Skawinie oficjalna delegacja z naszego miasta partnerskiego Przemyślany na Ukrainie na czele z burmistrzem Aleksandrem Zozuylą. Minęło bowiem 5 lat od podpisania umowy partnerskiej między naszymi miastami.

Dzień 23 listopada postanowiliśmy spędzić wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy. W sobotę rano o godzinie 11.00 rozpoczęliśmy zwiedzanie Fabryki Oskara Schindlera w Krakowie. Obejrzeliśmy wystawę „Kraków – czas okupacji 1939-1945”. Spacer po Muzeum przypomina podróż przez miasto i czas. Wystawa ukazuje historię mieszkańców Krakowa – Polaków i Żydów, dzieje fabryki naczyń emaliowanych, losy Oskara Schindlera i uratowanych przez niego więźniów obozu koncentracyjnego Płaszów. Wystawa robi niesamowite wrażenie na zwiedzających. Dzięki wykorzystaniu w aranżacji elementów zaczerpniętych z teatru – dźwięku i świateł odnosi się wrażenie , jakbyśmy byli żyli w okupowanym mieście. Słyszymy odgłosy życia miasta, stąpamy po krakowskich brukach, podróżujemy tramwajem, zaglądamy do fryzjera, kawiarni. Czujemy atmosferę tamtych okrutnych czasów. Materiał wspomnieniowy oraz fotograficzny przedstawiają liczne prezentacje multimedialne. Prezentowane fakty przypominają tragiczne losy ludzi w czasie wojny oraz upamiętniają ofiary i bohaterów tych tragicznych czasów. Wizyta w Muzeum zrobiła na nas i naszych gościach z Ukrainy niesamowite wrażenie i na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Po zwiedzeniu Muzeum wybraliśmy się na spacer po Krakowie. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od Wawelu, potem zwiedziliśmy kościół Mariacki. Nasz wspólny pobyt uwieczniliśmy fotką pod pomnikiem naszego wieszcza Adama Mickiewicza. Spacer po Rynku był okazją do wymiany wrażeń z pobytu w Fabryce Oskara Schindlera oraz zacieśniania bliższej przyjaźni. Po obiedzie wróciliśmy do Skawiny, by przygotować się do zabawy andrzejkowej.

O godzinie 19.00 na Gubałówce odbyła się zabawa integracyjna „Andrzejki z Partnerstwem”. W spotkaniu uczestniczyli: zarząd, członkowie i sympatycy SSPM oraz przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Skawina: Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Adama Najder, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Stanisław Żak, Asystent Burmistrza Magdalena Hankus, Asystent Burmistrza Tomasz Stawowy oraz goście z miasta partnerskiego Przemyślany z Burmistrzem Przemyślan Aleksandrem Zozuylą na czele.

Wszystkich gości powitała prezes SSPM Krystyna Droździewicz. Pani prezes wręczyła w imieniu Zarządu SSPM statuetkę i podziękowanie za 5 lat współpracy Panu Burmistrzowi miasta partnerskiego Aleksandrowi Zozuyli oraz podziękowanie Burmistrzowi Miasta i Gminy Skawina Adamowi Najderowi. Podziękowanie za rozwój współpracy pomiędzy Skawiną a Przemyślanami otrzymali również Zastępca Burmistrza Stanisław Żak oraz Ewa Malinowska oraz Sergiusz Romański.

Goście z Ukrainy oraz przybyli na zabawę andrzejkową członkowie i sympatycy SSPM oglądnęli prezentację multimedialną przedstawioną przez wiceprezes Małgorzatę Kopeć ukazującą współpracę Skawiny z Przemyślanami „Skawina – Przemyślany 5 lat współpracy” oraz wystawę zdjęć.

Po oficjalnej części rozpoczęła się zabawa andrzejkowa. Wszyscy goście bawili się świetnie przy dźwiękach muzyki. Śpiewaliśmy wspólnie pieśni polskie i ukraińskie oraz tradycyjne ,,100 lat”. Nie mogło zabraknąć „Jubileuszowego tortu”. Zabawa trwała prawie do rana, trudno było się rozstać. Ale mamy nadzieję, że za rok spotkamy się znowu…

Zarząd SSPM serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom imprezy za wspaniałą zabawę oraz Paniom: Anicie Karczewskiej, Anecie Żak oraz Zofii Paździurkiewicz za pomoc przy organizacji imprezy.

Skip to content