Lwowskie impresje – wycieczka z Partnerstwem Miast

Lwowskie impresje – wycieczka z Partnerstwem Miast

W dniu 22 września br. trzydziestojednoosobowa grupa członków i sympatyków Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast wyjechała na Ukrainę, celem wycieczki była wizyta w mieście partnerskim Skawiny, Przemyślany oraz zwiedzanie Lwowa.

Grupa wyruszyła 22 września, we czwartek rano i po sprawnym przekroczeniu granicy polsko-ukraińskiej w Korczowej, w wczesnych godzinach popołudniowych znalazła się we Lwowie, gdzie oczekiwał na nas burmistrz Przemyślan Aleksandr Zozulya.

Po krótkim spacerze malowniczymi uliczkami Lwowa i obiedzie, grupa wyruszyła do Przemyślan, gdzie spotkaliśmy się z ks. Piotrem Smolką, proboszczem Rzymsko-Katolickiej Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a po zakwaterowaniu w domu parafialnym udaliśmy się uroczystą kolację i spotkanie z władzami miasta, na której obecny był burmistrz Zozulya oraz przedstawiciele różnych środowisk, z którymi UMiG oraz SSPM współpracuje. Spotkanie stało się okazję do wspomnień i podsumowań ośmiu lat współpracy obu miast, na koniec zaś wręczyliśmy burmistrzowi Zozulyi oraz osobom, dzięki staraniom których nasza współpraca układa się tak owocnie, drobne upominki i zestawy promujące gminę i miasto Skawina. Od burmistrza Zozulyi otrzymaliśmy wszyscy słoiczek przepysznego miodu z przemyślańskiej pasieki.

W piątek (23 września) uczestniczyliśmy w mszy św. koncelebrowanej przez ks. Piotra Smolkę i ks. Jana Cieślika ze skawińskiej parafii p.w. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

Po mszy św. członkowie Zarządu – Krystyna Droździewicz, Małgorzata Kopeć, Joanna Chodor, Sergiusz Romański i Arkadiusz Wrzoszczyk udali się do Urzędu Miasta w Przemyślanach na robocze spotkanie poświęcone kierunkom dalszej współpracy. Podczas rozmowy poruszono kwestie różnych projektów na wymianę dzieci i młodzieży oraz ew. pomocy, jakiej mogą oczekiwać od nas nasi ukraińscy przyjaciele.

Po spotkaniu w urzędzie, złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem bł. Emiliana KowczaEmilian Kowcz to (ukr.. Омеля́н Ковч) (ur. 20 sierpnia 1884, zm. 25 marca 1944) – ukraiński duchowny greckokatolicki, błogosławiony Kościoła katolickiego. Był proboszczem w Przemyślanach koło Lwowa. W latach 1919-1921 pełnił funkcję kapelana przy Armii Halickiej, walczącej o niepodległość Ukrainy. Wypowiadał się za pokojowym współistnieniem Polaków, Ukraińców i Żydów. Po wybuchu II wojny światowej działał na rzecz prześladowanych różnych narodowości, m.in. udzielał chrztu Żydom. W 1942 aresztowany przez Niemców, trafił do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie prowadził działalność duszpasterską (nazywany „proboszczem Majdanka”). Zmarł w obozie. 27 czerwca 2001 we Lwowie został ogłoszony błogosławionym przez Jana Pawła II, wraz z innymi męczennikami Kościoła greckokatolickiego.

Po krótkim pożegnaniu wyjechaliśmy w kierunku Lwowa, gdzie zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Architektury Ludowej i Życia Codziennego. Dziś w ekspozycji można tu oglądać 120 zabytków ludowej architektury zachodnich regionów Ukrainy. Oprócz tego w stałej ekspozycji oraz magazynach muzeum przechowuje się około 20 tys. przedmiotów związanych z życiem codziennym, gospodarstwem, jak również okazy sztuki ludowej. Muzeum zajmuje powierzchnię około 50 ha w północno-wschodniej części miasta, w malowniczym Szewczenkowskim Gaju na Kaiserwaldzie. Ekspozycja jest zorganizowana według podziałów etnograficznych. W muzeum stworzono szereg mikro-wiosek, każda z których liczy 15-20 obiektów architektury ludowej. W budynkach mieszkalnych i gospodarskich pokazane są przedmioty domowego użytku, odzież, narzędzia rolnicze i rzemieślnicze, oraz środki transportu. Interesującym akcentem pobytu w muzeum były dla wszystkich warsztaty ze słomy.

Po południu obejrzeliśmy Kasyno Szlacheckie, dawniej zwane także: Narodowym, Ziemiańskim, Końskim, ponieważ bywali w nim bogaci ziemianie, hodowcy koni. Budynek wzniesiony w latach 1897-98 według projektu wiedeńskich architektów: Ferdinanda Fellnera i Hermana Helmera, jest uznawany za najpiękniejszą lwowską budowlę w stylu neobarokowym. Z zewnątrz zdobi ją piękna arkadowa loggia oraz dwie figury atlantów przy portalach wejściowych, wewnątrz klatka schodowa z drewnianymi zdobieniami i przeszklonym sufitem. Obecnie znajduje się tu Dom Uczonych.

Następnie udaliśmy się do Hotelu Gruszewski podziwiając z okien autokaru skąpany jesiennym słońcem Lwów.

Sobotę (24 września) wypełniła wycieczka po zabytkach Lwowa, podczas której przewodniczka Irena opowiadała o najważniejszych, najpiękniejszych zabytkach Lwowa. Zwiedzamy m. in. Dzielnicę Ormiańską z Katedrę Ormiańską i Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Katedrę Łacińską, Rynek, który bardzo przypomina dawne place targowe innych polskich miast. W przeciwieństwie do tych z Polski, przez lwowski wciąż przejeżdżają tramwaje. Wśród kolorowych pierzei Rynku we Lwowie wyróżnia się jeden budynek – Czarna Kamienica. Na rogach Rynku znajdują się rzeźby i fontanny, w tym mój ulubiony posąg Neptuna, symbolizujący dawne związki handlowe Lwowa. Podziwialiśmy również bogato zdobioną elewację przed wejściem do Kaplicy Rodziny Boimów. W trakcie zwiedzania Lwowa znalazł się czas na przepyszną kawę w Kopalni Kawy oraz odwiedziny na słynnym lwowskim bazarze.

Wieczorem część z nas zdecydowała się na prawdziwą ucztę, spektakl w Operze Lwowskiej, „Bal maskowy” Giuseppe Verdiego, podczas gdy pozostali uczestnicy wycieczki wędrowali i kosztowali piwa serwowanego w zabytkowych piwiarniach. Opera Lwowska – Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej, (ukr. Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької; dawniej Teatr Miejski, w dwudziestoleciu międzywojennym Teatr Wielki) – teatr we Lwowie zaprojektowany przez prof. Zygmunta Gorgolewskiego. Jest to nie tylko dzieło sztuki architektonicznej, ale także rzeźby i malarstwa. Reprezentuje eklektyzm w sztuce. Ogromne wrażenie robi na wszystkich nie tylko wystrój, ale również bardzo wysoki poziom wystawianych sztuk.

Po takich aktrakcjach (dla jednych uczta dla ducha, dla innych uczta dla ciała) spotkaliśmy się na wspólnej kolacji, podczas której towarzyszył nam burmistrz Aleksandr Zozulya z małżonką.


Niedzielne przedpołudnie (25 września) wypełniła msza św. w Katedrze Łacińskiej, koncelebrowana między innymi przez ks. Jana Cieślika ze skawińskiej parafii oraz ks. Bogdana Kordulę Dyrektora Caritasu Archidiecezji Krakowskiej 
a także  ostatni już spacer po urokliwym Lwowie. Późnym wieczorem szczęśliwie powróciliśmy (niestety po czterogodzinnym oczekiwaniu na granicy) do Skawiny.

Późnym wieczorem szczęśliwie powróciliśmy (niestety po czterogodzinnym oczekiwaniu na granicy) do Skawiny.

Koordynatorami i pomysłodawcami wycieczki byli członkowie Zarządu SSPM Sergiusz Romański i Arkadiusz Wrzoszczyk, a wyjazd nie doszedłby do skutku, gdyby nie dofinansowanie Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast oraz Urzędu Miasta i Gminy Skawina, z którym podpisaliśmy umowę na promocję Gminy.

Oprac. K. Droździewicz
Zdjęcia: Małgorzata Kopeć, Bronisław Bieś

Skip to content