O projekcie „Poznajemy Pragę i jej dziedzictwo kulturowe”

O projekcie „Poznajemy Pragę i jej dziedzictwo kulturowe”

Nowy rok szkolny rozpoczął się na dobre, ale my wciąż wspominamy projekty realizowane w roku szkolnym 2015/2016, a wśród nich projekt realizowany we współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 4 w Skawinie. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wyjazdu.

W dniach 6-20 czerwca 2016r. pod patronatem Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast oraz CEZ Polska, grupa 40 uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Skawinie realizowała projekt edukacyjno – kulturowy „Poznajemy Pragę i jej dziedzictwo kulturowe”.

Elementem kluczowym przedsięwzięcia było zorganizowanie wyjazdu do stolicy Czech Pragi, miasta partnerskiego Roztoky oraz Kotliny Kłodzkiej
. W trakcie wyjazdu w dniach 6 – 9 czerwca 2016r. uczniowie poznali najważniejsze zabytki Pragi: Ratusz ze słynnym zegarem „Orloy”, Rynek, Bramę Prochową, Hradczany, w tym Katedrę, Pałac i Złotą Uliczkę. Poznali także Józefów – dzielnicę żydowską oraz Nowe Miasto, w tym Plac Wacława.

W trakcie przejazdu przez Kotlinę Kłodzką wspaniale bawili się poznając ginące zawody: garncarstwo, kowalstwo, tkactwo i piekarstwo. Realizując to zadanie mieli możliwość dokonania porównania tradycji i historii, wynikającego z bezpośredniego poznania Złotej Uliczki w Pradze oraz Szlaku Ginących zawodów w Kudowej Zdroju. Z zafascynowaniem obserwowali koło garncarskie i profesjonalny proces powstania naczyń glinianych.

Ważnym elementem edukacyjno – rekreacyjnym wyjazdu była wizyta w mieście partnerskim Roztoky i poznanie jego najważniejszych obiektów. Uczniowie odwiedzili zaprzyjaźnioną Zakladni Skola oraz podziwiali piękny zamek oraz urząd miejski. Duże wrażenie na uczestnikach projektu zrobił Levy Hradec kolebka chrześcijaństwa w Czechach.

Miłych doznań dopełniła wizyta w praskim ZOO Safari, w trakcie której dzieci poznały życie zwierząt w naturalnym środowisku. Uczniowie w pięknej scenerii strumyków, stawów, sadzawek i kaskad z radością obserwowali ginące gatunki zebr, żyraf, wielbłądów, słoni, hipopotamów, kozic i lemurów. Przez kilkadziesiąt minut przejazdu otwartym autokarem wśród hasających na wolności zwierząt, uczniowie poczuli się jak na prawdziwym Safari tour.

20 czerwca 2016r. nastąpiła publiczna prezentacja osiągniętych efektów realizacji projektu dla uczniów SP 4 i ich Rodziców. Uczestnicy zaprezentowali prezentację multimedialną, foldery, mapki z opisami miejsc i zabytków wykonane indywidualnie i grupowo. Dodatkowo uczniowie opracowali gazetkę szkolną PRAGA-ROZTOKY-SKAWINA. Realizacja przedsięwzięcia przyniosła wiele radości oraz pozwoliła zacieśnić więzi polsko – czeskie.

Skip to content