Po słowackiej stronie … dożynki i XXIV MFF „Bukowińskie Spotkania”

Po słowackiej stronie … dożynki i XXIV MFF „Bukowińskie Spotkania”
W dniach 23 – 25 sierpnia br. w słowackim mieście partnerskim Skawiny – Turčianskich Teplicach, odbyły się uroczystości dożynkowe, w których na zaproszenie Burmistrza Michała Syguta uczestniczyła delegacja ze Skawiny.
Nasze miasto reprezentowali: Stanisław Żak Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, Edward Nowak Komendant Gminny OSP, Małgorzata Kopeć Wiceprezes SSPM, Krystyna Kutek Skarbnik SSPM oraz Zdzisław Żak kierowca UMiG w Skawinie.

Wśród zaproszonych delegacji byli również: Alexander Ben Zvi Ambasador Izralea na Słowacji, Florin Vodita Ambasador Rumunii na Słowacji oraz przedstawiciele z miast partnerskich Turčianskich Teplic tj.: chorwackiego Desinica, serbskiego miasta Arandjelovac a także czeskiego Havířova i zaprzyjaźnionego ze Skawiną Holesova z Rudolfem Seifertem na czele.

W tych dniach Turčianskie Teplice były miejscem Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Bukowińskie Spotkania”, który od 2008 roku Słowacja, a konkretnie Turčianskie Teplice na czele z Radą Miasta, jest pełnoprawnym i oficjalnym współorganizatorem Festiwalu. Należy podkreślić, że historia „Bukowińskich Spotkań”, które współorganizują nasi słowaccy przyjaciele sięga już 24 lat i jest to największy Festiwal w Europie prezentujący folklor jednego regionu – Bukowiny. Jego celem jest ochrona bukowińskiego folkloru na Bukowinie i wśród bukowińskich emigrantów: w Polsce, na Węgrzech, Słowacji i w Niemczech. „Bukowińskie Spotkania” stwarzają możliwość bezpośredniego kontaktu z Bukowiną oraz z jej współczesnymi mieszkańcami. Festiwal gromadzi wspaniałych artystów, prezentujących swoją kulturę narodową śpiewem, tańcem i obrzędami – ich różnorodność, przepiękne tradycyjne stroje, pieśni wykonane w wielu językach sprzyjają integracji spotykających się nań narodów. Jak mówi Dyrektor Festiwalu Zbigniew Kowalski: „Festiwal jest czasem świątecznym, wyłączonym z codzienności, okresem przepełnionym nie tylko muzyką, śpiewem i tańcem, ale i niepowtarzalnej aury … czasem spotkań (…). Festiwal nas zbliża i jednoczy, pokazuje, że przy różnorodności możemy stanowić wspólnotę, także bez względu na wiek”.

Szczególnym elementem tegorocznych, sobotnich uroczystości była podniosła Sesja Rady Miejskiej w trakcie, której nadano tytuł „Honorowego Obywatela Turčianskich Teplic” Zbigniewowi Kowalskiemu Dyrektorowi Festiwalu. Przy tej okazji pragniemy wspomnieć, że 12 czerwca 2009 roku tytuł „Honorowego Obywatela Turčianskich Teplic” otrzymał Adam Najder Burmistrz Miasta i Gminy Skawina

Tegoroczne Święto Płodów u naszych przyjaciół rozpoczęło się pochodem dożynkowym, który prowadziły zespoły folklorystyczne prezentujące się na „Bukowińskich Spotkaniach”. Oficjalne obchody rozpoczęły się obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych, po których nastąpiło otwarcie Festiwalu i wręczenie wieńców dożynkowych. Podobnie jak w latach poprzednich, skawińska delegacja, przywiozła na Słowację wieniec dożynkowy wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z naszej Gminy. Wieniec niezwykle oryginalny, będący ukoronowaniem całorocznego trudu naszych rolników, wręczony został Michalowi Sygutowi Burmistrzowi Turčianskich Teplic przez Stanisława Żaka Zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Skawina w obecności licznie zgromadzonych mieszkańców miasta.

Po oficjalnym rozpoczęciu imprezy na scenie w samym centrum miasta od rana aż po późny sobotni wieczór prezentowały się licznie przybyłe na Słowację zespoły z ziemi bukowińskiej. Festiwal zakończył się w niedzielę galą finałową.

Wizyta skawińskiej delegacji była kolejną szansą do zacieśnienia przyjaźni pomiędzy naszymi miastami, ale także wyjątkową szansą na poznanie innych nacji, ich kultury jak również na wymianę poglądów i stanowisk w szerokim zakresie działalności administracji samorządowej.

oprac. Małgorzata Kopeć

Skip to content