W dniach 18 – 21 lipca 2013 roku na zaproszenie Burmistrza naszego miasta partnerskiego na Ukrainie, Aleksandra Zozulyi, gościliśmy w Przemyślanach. Wizyta ta jest elementem obchodów pięciolecia podpisania umowy partnerskiej między naszymi miastami, która przypada w listopadzie br.
W delegacji oficjalnej znaleźli się: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Stanisław Żak, Magdalena Hankus – Asystent Burmistrza ds. Współpracy, kierowca UMIG Zdzisław Żak, zaś Skawińskie Stowarzyszenie Partnerstwa Miast reprezentowali Krystyna Droździewicz prezes SSPM, Krystyna Kutek skarbnik oraz członek Stowarzyszenia Sergiusz Romański.
Pierwszy dzień pobytu w Przemyślanach był okazją do spotkania z Burmistrzem Przemyślan Aleksandrem Zozulyą oraz przedstawicielami urzędu oraz radnymi. Podczas uroczystej kolacji poruszano temat współpracy między miastami, mówiono o zmianach, jakie zaszły od czasu podpisania umowy i wyzwaniami, jakie stoją przed włodarzami Przemyślan i Skawiny.
Następnego dnia rano podczas wizyty w Urzędzie Miasta przekazaliśmy dary dla szkoły i przedszkola w Przemyślanach (zabawki, wyroby cukiernicze, pomoce szkolne, puzzle) i wyruszyliśmy wraz z siedmioosobową grupą naszych przyjaciół z Przemyślan (której przewodniczył Burmistrz Aleksander Zozulya) w kierunku Karpat, po drodze zwiedzając zabytkowe miasteczko Rohatyn – stolicę powiatu rohatyńskiego – leżące w województwie stanisławowskim. Rohatyn leży (362 m. npm) w dolinie nadniestrzańskiej nad rzeczką Gniła Lipa dopływem Dniestru, a potokiem Babinem w pobliżu Bursztyna w woj. Stanisławowskiem. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XII w, zaś w wieku XV Rohatyn otrzymał prawa miejskie. Do najciekawszych zabytków miasta należy barokowa, drewniana cerkiew św. Jerzego, nieopodal której stoi cerkiewka drewniana pw. św. Mikołaja, zbudowana w 1729 roku. W przeciwległym od kościoła katolickiego rogu rynku od strony zachodniej znajduje się drugi zabytek gotyku: cerkiew Narodzenia NPM i jest jedną z najstarszych architektonicznych i kultowych zabudowań miasta. Późnym popołudniem znaleźliśmy się w przepięknie położonej w Karpatach Wschodnich miejscowości wypoczynkowo-sportowej Jaremcze. Uzdrowisko, znane już przed wojną, nie ustępuje takim kurortom, jak Krynica i Zakopane i nazywane jest często „Perłą Karpat”. Dużą atrakcją dla turystów jest malowniczy wodospad nad rzeką Prut, zabytkowy most kolejowy oraz XVIII-wieczna cerkiew św. Jana Miłościwego.
W sobotę rano mieliśmy się okazję zmierzyć z Howerlą (ukr. Говерла – Howerła; ros. Говерла – Gowierła; z rum. hovirla – „trudne do przejścia”) – najwyższy (2061 m n.p.m.) szczytem Beskidów znajdującym się w Beskidach Wschodnich, w północno-zachodniej części pasma Czarnohory, uważanym za najwyższy szczyt Ukrainy. Zbocza góry pokryte są lasami bukowymi i iglastymi, powyżej znajduje się piętro łąk subalpejskich. U wschodniego podnóża wypływa źródło Prutu. Teren Howerli znajduje się w obrębie Karpackiego Parku Narodowego.
W niedzielę powróciliśmy do Przemyślan i po obiedzie, pożegnani przez gospodarzy, udaliśmy się w drogę do Polski. Wizyta na Ukrainie była dla nasze delegacji nie tylko okazją do poznania nieznanych zakątków pięknej Ukrainy, ale przede wszystkim okazją do spotkania z serdecznymi, ciepłymi ludźmi. Z pewnością każde z nas będzie miało na długo w pamięci gościnność i otwartość naszych ukraińskich przyjaciół.
oprac. Krystyna Droździewicz