Podsumowanie projektu „Młodzi odważnie w przyszłość Europy”

Podsumowanie projektu „Młodzi odważnie w przyszłość Europy”
W roku upamiętniającym 10-lecie podpisania umów partnerskich między miastami Skawiną i Peremyslanami, młodzież z Ukrainy po raz kolejny miała okazję do poznania piękna, historii i tradycji Polski. Na zaproszenie SSPM i SP 4 w Skawinie odpowiedziała grupa 13 uczniów Szkoły nr 2 w Peremyslanach, którym towarzyszyła dyr. Ludmyla Dukh oraz wychowawczyni Lesia Bolinovska.
 „Młodzi odważnie w przyszłość Europy”- bo taki tytuł nosił projekt współfinansowany przez UMiG Skawina pozwolił ukraińskim uczniom na realizację marzeń związanych z pierwszą w swoim życiu zagraniczną europejską podróżą, która odbyła się w dn. 4-10.06.2018r.
Bezpośrednim partnerem Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast w realizacji przedsięwzięcia była Szkoła Podstawowa nr 4 w Skawinie, której nauczyciele i pani dyrektor z ogromnym zaangażowaniem zorganizowali pobyt małych gości. Już pierwszy dzień wizyty okazał się bardzo atrakcyjny dla dzieci. Dzięki uprzejmości Dariusza Martyny, pracownika służb ratowniczych Lotniska w Balicach,  dzieci z Ukrainy wraz z Młodzieżową Drużyną Strażacką OSP Skawina II z Korabnik mogły poznać sprzęt gaśniczo – ratowniczy, specyfikę służb ratowniczych lotniska oraz pracowników wieży kontroli lotów. Następnym punktem programu był spacer   Traktem Królewskim, w czasie którego dzieci zwiedzały Wawel, Sukiennice, Bazylikę Mariacką. Zachwyt wzbudziły Planty, Barbakan i Brama Floriańska. Rynek Krakowski stał się miejscem prezentacji legendy o Hejnale z Wieży Mariackiej i Gołębiach Księcia Probusa, a zakole Wisły i Smocza Jama- legendy o Szewczyku Dratewce. Pierwszy dzień przyniósł wiele atrakcji historycznych, ale także słodką niespodziankę w Fabryce Ciu Ciu na ul. Grodzkiej. Własnoręcznie wykonane cukierki w manufakturze dzieci zawiozły do Przemyślan.
Kolejne dni przyniosły niezapomniane przeżycia. Uroki i historię Skawiny młodzież poznała w czasie warsztatów w Muzeum Regionalnym, Multicentrum, rekreacji na Basenie Camena oraz w Parku Miejskim. Na długo w pamięci dzieci zapadnie spotkanie z członkami SSPM w siedzibie organizacji oraz spacer  po Błoniach Skawińskich i Alejce Miast Partnerskich. W upalnym dniu wspaniale smakowały lody z tradycyjnego wyrobu. W trzecim dniu wizyty uczniowie z Peremyślan wraz ze swoimi opiekunami gościli w Ratuszu Miejskim na zaproszenie władz miasta. Wiele ciepłych słów do młodych ludzi skierował zastępca Burmistrza MiG Skawina Norbert Rzepisko. W spotkaniu uczestniczył Kierownik Wydziału Edukacji i Zdrowia Marek marzec, prezes SSPM Krystyna Droździewicz oraz dyrektor SP 4 w Skawinie Anita Karczewska.
Wizyta dzieci z Ukrainy, pozwoliła także na wymianę doświadczeń związanych z edukacją. Uczniowie uczestniczyli w wizycie studyjnej w „Czwórce”,  w trakcie której szkoły zaprezentowały materiały dot. specyfiki miast i państw, a także aspekty oświatowe. Spotkanie pozwoliło na analizę porównawczą i pochwalenie się swoimi osiągnięciami. Najbardziej radosnym momentem wizyty był udział gości w Pikniku Integracyjnym w Korabnikach, organizowanym przez Rodziców i Nauczycieli SP 4 w Skawinie. Na scenie w przepięknym występie zaprezentowała się Anna uczennica Szkoły w Peremyślanach, a dzieci polskie i ukraińskie wspólnie spędziły radosne beztroskie chwile biorąc udział w licznych atrakcjach i konkurencjach sportowych.
Nad całością organizacji wizyty czuwały Anita Karczewska i Krystyna Droździewicz, a także Grażyna Mysza, Antoni Sapała, Sergiusz Romański / SSPM/ oraz Anna Stekla i Małgorzata Bobak / nauczycielki SP 4 w Skawinie/.
Gorące podziękowania kierujemy w stronę Zgromadzenia Sług Miłości, Rady Rodziców oraz pracowników AiO SP4 oraz prezes Fundacji „Dar serca” Urszuli Wiącek za pomoc w organizacji wizyty.
Jednocześnie wielkie serce okazała grupa sponsorów, dzięki którym dzieci z Peremyslan poza projektem mogły wspaniale spędzić czas w Bochni, Inwałdzie oraz Energylandii.
oprac. Anita Karczewska
Skip to content