Projekt „Do nas należy przyszłość. Jutro zaczyna się dziś“

Projekt „Do nas należy przyszłość. Jutro zaczyna się dziś“

Wenn einer eine Reise tut, so kann er was erzählen! (pol. Podróże kształcą ).

O trafności przywołanych wyżej słów Matthiasa Claudiusa na temat edukacyjnych walorów podróżowania przekonali się uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Radziszowie, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Katolickich Szkół im. św. Jana Pawła II w Skawinie, a także szkół w Peremyslanach na Ukrainie (ОЗНЗ ПЕРЕМUШЛЯНСЬКА ЗАГАЛЬНООСВТНЯ ШКОЛА (ГiМНАЗiЯ I-III СТУПЕНiВ), ОЗНЗ ПЕРЕМUШЛЯНСЬКА ЗАГАЛЬНООСВТНЯ ШКОЛА (ГiМНАЗiЯ I-III СТУПЕНiВ iМЕНi ОМЕЛЯНА КОВГА), którzy w dniach 11 – 16.09.2017r. przebywali na terenie Republiki Federalnej Niemiec w ramach projektu współpracy partnerskiej miast Peremyslany, Hürth i Skawiny, realizowanego przez Skawińskie Stowarzyszenie Partnerstwa Miast we współpracy z Szkołą Podstawową nr 3 w Skawinie, Szkołą Podstawową w Radziszowie oraz Zespołem Katolickich Szkół.

Poniedziałek i wtorek (11 – 12.09.) uczniowie spędzili w Hürth. Złożyli wizytę w ratuszu, gdzie oficjalnie przywitał ich burmistrz miasta Dirk Breuer. W czasie spotkania zaprezentowane zostały szkoły i miasta partnerskie, a także odbyła się debata o systemie demokracji w Niemczech.
Poza ratuszem młodzież odwiedziła pobliskie Ernst – Mach – Gymnasium oraz wysłuchała prelekcji na temat codziennej pracy strażaków i ratowników medycznych, będąc gośćmi specjalnymi tutejszej jednostki ratowniczej.

Wtorkowy wieczór upłynął pod znakiem integracji w duchu dialogu międzykulturowego podczas wspólnego grillowania w Villehaus,
 czyli w miejscu pierwszego zakwaterowania.

Środa (13.09.) to całodzienny wyjazd do Kolonii z wizytą w katedrze (Kölner Dom) oraz na lotnisku im. Konrada Adenauera (Kölner Flughafen). Po długiej i bardzo profesjonalnie przeprowadzonej przez pracowników służby naziemnej odprawie młodzież przejechała autokarem na lotnisko i zwiedziła jego wojskową oraz cywilną część. Wśród atrakcji znalazł się, m.in. jeden z samolotów pozostających do wyłącznej dyspozycji Kanclerz Angeli Merkel, nie lada gratkę stanowiły także obserwowane na żywo starty i lądowania powietrznych statków.

W czwartek (14.09.) przyszedł czas na Berlin. Późnym popołudniem, po zakwaterowaniu i obiadokolacji w Jugendherberge Berlin Ostkreuz odbyła się wycieczka po stolicy. Wieża telewizyjna (Fernsehturm), Brama Brandenburska (Brandenburger Tor) oraz pozostałości muru (Berliner Mauer) wywarły na uczestnikach wyjazdu niewątpliwie wielkie wrażenie.

Piątek (15.09.) to czas relaksu i zabawy na Wyspie Tropikalnej (Tropical Islands) – miejscu najdłużej na świecie trwających wakacji, bowiem najniższa temperatura powietrza na wyspie wynosi 26°C – również w zimie! Po kolacji i noclegu w Bolesławcu młodzież udała się w piątek rano (16.09.) do Wrocławia, by, m.in. zwiedzić tutejszy ogród zoologiczny oraz popatrzeć na miasto z lotu ptaka, wykorzystując do tego celu okna czterdziestego dziewiątego piętra słynnej Sky Tower. Po wspólnym obiedzie oraz krótkim spacerze po rynku rozpoczął się ostatni etap podróży, czyli powrót do domu.

Pomysłodawcami i koordynatorami projektu byli Sergiusz Romański i Arkadiusz Wrzoszczyk, członkowie Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast.

Projekt był współfinansowany ze środków budżetu Gminy Skawina.

Tekst: Adam Majcherczyk

Skip to content