Dzieci z partnerskiego miasta Skawiny – Roztoky w Skawińskiej Jedynce

Dzieci z partnerskiego miasta Skawiny – Roztoky w Skawińskiej Jedynce
 W dniach 19 – 21 września 2017 roku grupa 18 uczniów klasy 5 wraz z 2 nauczycielkami Marie Bartulikova i Jitka Ramdanova, gościła w Skawinie. Grupa naszych przyjaciół przyjechała w poniedziałek po południu, więc po kolacji dzieci zakwaterowały się w Domu Don Guanello w Skawinie i nabierały sił przed wtorkowym dniem pełnym wrażeń.
We wtorek z rana goście zawitali w progi Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie, gdzie zostali bardzo gorąco powitani przez Panią Dyrektor Hannę Szczerbak, która wyraziła swoje zadowolenie z kolejnej wizyty czeskich przyjaciół oraz życzyła im owocnego i pełnego wrażeń pobytu. Następnie uczniowie udali się na zajęcia w szkole – na początek dzieci uczestniczyły w lekcjach języka angielskiego – jedna grupa pracowała z klasą 3d na lekcji przygotowanej przez Panią Beatę Plewniak – Przesór, a druga grupa uczestniczyła w zajęciach razem z grupą klasy 6b prowadzonych przez Panią Agnieszkę Bartyzel.
Następnie cała grupa wzięła udział w lekcji informatyki w grupie klasy 5d prowadzonej przez Panów Piotra Okonia i Marka Górskiego, podczas której zostały wykorzystane roboty zakupione w ramach udziału szkoły w programie Erasmus + . Na początku lekcji czeskie dzieci zaprezentowały swoim polskim rówieśnikom swoje miasto – Roztoky oraz związane z nim osoby. Dzieci wspólnie rozwiązywały zadania matematyczne, aby móc zaprogramować swojego robota (Blue Bot’a) na zdobycie „nagrody”. Lekcja dzieciom polskim i czeskim tak się spodobała, że pomimo przerwy dalej zdobywały „nagrody”.
Po obiedzie, goście udali się na spotkanie z Panem Burmistrzem Pawłem Kolasą w Ratuszu Miejskim. W spotkaniu wziął również udział Pan Marek Marzec, Kierownik Wydziału Edukacji i Zdrowia, Pani Krystyna Droździewicz, Prezes Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast, Pani Dyrektor Hanna Szczerbak oraz Pani Wioleta Wcisło z Zarządu SSPM. Pan Burmistrz wyraził swoje zadowolenie z przyjazdu dzieci z zaprzyjaźnionej szkoły oraz życzył wszystkim mnóstwa wrażeń, pomimo niesprzyjającej aury. Także tutaj dzieci zaprezentowały swoje miasto oraz związane z nim osoby. Wszyscy uczestnicy spotkania byli pod wrażeniem makiet i portretów przygotowanych samodzielnie przez dzieci. Na zakończenie spotkania z Panem Burmistrzem dzieci dostały upominki w postaci gadżetów związanych ze Skawiną. Po spotkaniu w Urzędzie dzieci poszły na spotkanie z historią Skawiny w Muzeum Regionalnym. Na początku goście oglądnęli wystawę Klinika Lalek Koła Robótek Ręcznych RAZEMKOWO oraz oddali swoje głosy na najładniejsze lalki. Następnie niezastąpiony Pan Czesław Gąsiorowski, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie, opowiedział dzieciom o Skawinie, jej historii oraz duchach mieszkających w Muzeum. Dzieci z uwagą i skupieniem słuchały opowieści Pana Dyrektora i z zaangażowaniem układały puzzle skawińskie.
 
W środę dzieci wraz z nauczycielami udały się do Mulitcentrum, gdzie spotkały się z grupą 7 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie, którzy w maju 2016r. byli w Roztokach. Udział w zajęciach umożliwił dzieciom lepsze poznanie się, ale też był bardzo ciekawym punktem wizyty dla naszych gości.
 
Po obiedzie grupa udała się do Krakowa, gdzie wraz z przewodnikiem w języku czeskim zwiedziła Komnaty Królewskie i Katedrę na Wawelu, a następnie Traktem Królewskim udali się na Rynek. Tutaj punktem obowiązkowym było wysłuchanie legendy związanej z krakowskim hejnałem, a następnie wysłuchanie hejnału. Pomimo niesprzyjającej pogody nasi czescy przyjaciele bawili się w Krakowie bardzo dobrze.
W czwartek rano po śniadaniu pełna wrażeń grupa wyruszyła w drogę powrotną do domu.
Podczas całego pobytu w Skawinie były rozmowy o dalszej współpracy pomiędzy szkołami i jej formach oraz o systemach edukacyjnych naszych państw.
Wizyta uczniów współorganizowana była we współpracy ze Skawińskim Stowarzyszeniem Partnerstwa Miast w ramach realizacji projektu „Nasi czescy przyjaciele odwiedzają nasze ziemie” współfinansowanego ze środków budżetu Gminy Skawina.
Skip to content