Projekt „Razem w Skawinie”

Projekt „Razem w Skawinie”
„Razem w Skawinie”, pod tym tytułem Skawińskie Stowarzyszenie Partnerstwa Miast realizowało w dniach 15-21 maja 2014r. projekt dla młodzieży szkół gimnazjalnych oraz z miasta partnerskiego Skawiny Przemyślany z Ukrainy.

W projekcie oprócz młodzieży z Ukrainy wzięła udział młodzież z Gimnazjum Katolickiego w Skawinie oraz Gimnazjum nr 2 w Skawinie, w sumie 40 osób, którym towarzyszyło 7 opiekunów.

Celem projektu była integracja młodzieży z miast partnerskich, poznanie walorów sportowych i turystycznych Gminy Skawina oraz wspólny wyjazd i zwiedzenia naszej stolicy Warszawy.

Młodzież z Przemyślan przyjechała do nas 15 maja w godzinach porannych, po krótkim odpoczynku wspólnie z młodzieżą z Gimnazjum Katolickiego udała się do Krakowa, gdzie nasi goście zwiedzali Muzeum Lotnictwa, Rynek krakowski i inne ciekawe miejsca Krakowa. Wyjazd ten był pierwszym elementem integracji młodzieży która bardzo szybko nawiązała kontakt i pierwsze znajomości.

Kolejnym punktem projektu był udział drużyny piłkarskiej z Przemyślan w Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar króla Kazimierza Wielkiego. Drużyna rywalizowała w turnieju z drużynami Iskry Krzęcin, Gimnazjum nr2 w Skawinie oraz Drużyną juniorów Klon z Krzęcina z zachodniopomorskiego, którzy przebywali z wizytą w naszym mieście z okazji jubileuszu 760 – lecia wsi Krzęcin. W sportowej rywalizacji i towarzyszącym jej dużym emocjom, drużyna z Przemyślan zajęła II miejsce w turnieju. Kulminacją dnia był udział młodzieży z ukraińskiej i polskiej we wspólnej wieczornicy zorganizowanej przez Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Krzęcińskiej w hali sportowej  Szkoły Podstawowej w Krzęcinie. Wspólnym zabawom i śpiewom nie było końca.

Kolejne dwa dni upłynęły młodzieży pod znakiem obchodów 650 – lecia lokacji miasta Skawiny. Udział w imprezach jubileuszowych sprzyjał pokazaniu zdolności artystycznych młodzieży polskiej i ukraińskiej i innych miast partnerskich, które zjechały do naszego miasta na obchody jubileuszowe.

Wspólny wyjazd do Warszawy  to ostatni etap realizacji projektu. Młodzież  zwiedziła Stadion Narodowy, Sejm, Wilanów, Stare Miasto z Zamkiem Królewskim, Łazienki, a na koniec Centrum Kopernika. Trzydniowy wyjazd przyniósł mnóstwo wrażeń i nowych doświadczeń,  pozwolił także na bardzo dobre poznanie się obu grup. W Krakowie gdzie pożegnano młodzież z Przemyślan uścisków i podziękowań nie było końca.

Projekt ten to kolejna duża inicjatywa dwóch członków Zarządu SSPM pp. Sergiusza Romańskiego i Arkadiusza Wrzoszczyka propagująca wymianę młodzieży z miast partnerskich Skawiny. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli  p. Elżbiety Łuszczyńskiej z Gimnazjum nr 2 w Skawinie oraz p. Konrada Rzepeckiego i Jakuba Krasnego z Gimnazjum Katolickiego w Skawinie projekt został zrealizowany w 100 procentach.
Skip to content