Spotkanie integracyjne „U podnóża Pienin” … za nami.
23 października 2021r. w sobotni ranek wyruszyliśmy w radosnych nastrojach w stronę Szczawnicy. Pierwsze minuty naszego wyjazdu poświęciliśmy pamięci i modlitwie za zmarłego ks. Jana Cieślika wieloletniego Kapelana i jednocześnie członka naszego stowarzyszenia, który odszedł do Domu Ojca w ostatnich dniach. Po półtoragodzinnej podróży znaleźliśmy się przed wejściem do Wąwozu Homole. Grupa kilkunastu osób wybrała przejście 800 metrową trasą prowadząca wzdłuż wartkiego nurtu potoku Kamionki. Pozostali wybrali przejazd do Jaworek i wjazd na szczyt Areny narciarskiej wyciągiem krzesełkowym. Jesienna aura zagwarantowała nam niezapomniane wrażenia skalnego Wapiennika, który przechodzi w grań Grzebienia. Odrobinę dalej podziwialiśmy Niską Skałę i najwyższą tutaj, Wysoką Skałę. Niebanalne 120 m w wąskim wąwozie zrobiło na nas wrażenie. Szczególne ciekawe było czerwone zabarwienie skał, świadczące o podwyższonej zawartości żelaza. Podążając wzdłuż potoku dotarliśmy do łąki ze stolikami i ławeczkami, tutaj mogliśmy odpocząć w towarzystwie tajemniczych Kamiennych Ksiąg.
Po chwili relaksu dotarliśmy do Jaworek. Tutaj czekała na nas rekreacja, śmiech i długie rozmowy na stoku Arena Jaworki–Homole – jednym z najpiękniejszych zakątków Polski, na styku dwóch pasm górskich – pasma Radziejowej i Małych Pienin. Położenie to, powoduje, że panuje tutaj wyjątkowy, służący zdrowiu mikroklimat oraz niezwykłe bogactwo form krajobrazu. Posileni i pełni radości ruszyliśmy w dalszą drogę zatrzymując się na kilka chwil przy Cerkwi św. Jana Chryzostoma w Jaworkach, dawnej cerkwi greckokatolickiej, zbudowanej w 1798r. W 1946 cerkiew przejęta przez kościół rzymskokatolicki i użytkowana jako kościół filialny pw. św. Jana Chrzciciela parafii w Szlachtowej. Obiekt został wpisany w 1964 na listę zabytków. W tym miejscu nasze myśli pobiegły ku wszystkim Członkom naszego stowarzyszenia, którzy odeszli z padołu ziemskiego w ostatnich latach. Podążając wzdłuż pasma Pienińskiego, znaleźliśmy się na Spiszu u podnóża zamku Dunajec na Zaporze
w Niedzicy. Podziwialiśmy zamek, który jest średniowieczną warownią znajdującą się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek, na obszarze Polskiego Spisza lub Zamagurza (Pieniny Spiskie). Zamek ten został wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV wieku przez Kokosza Berzeviczego, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej budowli obronnej. Wygląd jego otoczenia został znacznie zmieniony, gdy na rzece ukończono budowę potężnej zapory. Dopełnieniem sobotniego popołudnia była biesiada w karczmie Zadyma. Stoły uginały się od lokalnych pyszności, a rozmowom nie było końca.
Napełnieni dobrą energią i pełni nadziei na kolejne spotkania w godzinach wieczornych wróciliśmy do Skawiny.