Uczniowie z Roztoky w Skawinie

Uczniowie z Roztoky w Skawinie

Szkoła Podstawowa nr 1 w Skawinie, współpracując ze Skawińskim Stowarzyszeniem Partnerstwa Miast, zaprosiła do naszego miasta uczniów z czeskiej miejscowości Roztoky. Od 4 do 8 października piętnastoosobowa grupa dzieci wraz z dwiema opiekunkami  Drahomírą Moravcová – wicedyrektor szkoły oraz Moniką Bromovská –  zwiedzały Skawinę, Kraków i okolice.
W pierwszym dniu pobytu drużyna uczniów z Roztoky wystartowała w XII Ulicznym Biegu Sztafetowym o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Skawina zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Skawinie. Po biegu uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili szkołę, a następnie wzięli udział w zajęciach zorganizowanych pod hasłem „Partnerstwo państw”. Na początku zajęć uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną w języku angielskim, która przybliżyła gościom historię i tradycje szkoły, podejmowane przez nas działania w środowisku lokalnym oraz współpracę ze szkołami zagranicznymi. Następnie uczniowie z Roztoky, wraz z uczniami szkoły, wzięli udział w warsztatach plastycznych, w trakcie których każda z grup namalowała panoramę swojego miasta. Po skończonej pracy piękne, malownicze panoramy zostały połączone symboliczną nicią przyjaźni. Uczniowie oglądnęli też przygotowaną w języku angielskim inscenizację legendy o Smoku Wawelskim oraz piosenki m.in. zespołu The Beatles zaprezentowane przez uczennice z klasy szóstej. Przez cały czas trwania zajęć uczniowie mogli oglądać stoiska poświęcone Wielkiej Brytanii, Polsce oraz Czechom, a także skosztować polskich wyrobów, t.j. ciasta, ogórki kiszone, krówki oraz smalczyk ze skwarkami.
Na zakończenie dnia goście zwiedzili Muzeum Regionalne w Skawinie, gdzie      wysłuchali informacji na temat historii Skawiny oraz z zaciekawieniem oglądnęli zgromadzone tam eksponaty.
Kolejny dzień również dostarczył uczniom wielu wrażeń. Wcześnie rano goście udali się do Krakowa, gdzie zwiedzili Wawel (Komnaty Królewskie, Skarbiec oraz Zbrojownię) oraz Smoczą Jamę (po inscenizacji legendy, którą widzieli dzień wcześniej na własne oczy mogli zobaczyć strasznego „draka”), a następnie Traktem Królewskim przeszli do Barbakanu. Po drodze zatrzymali się w Sukiennicach na zakupy oraz zakosztowali tradycyjnych krakowskich obwarzanków. Po powrocie do Skawiny uczniowie wraz z nauczycielkami wzięli udział w uroczystym Ślubowaniu Klas Pierwszych.
Następnego dnia czescy uczniowie mieli okazję spotkać się z Panem Burmistrzem w Urzędzie Miasta, a następnie gościli w Szkole Podstawowej nr 4 w Skawinie. Najpierw uczniowie wzięli udział w  warsztatach plastycznych podczas których czescy uczniowie mieli możliwość własnoręcznego namalowania Smoka Wawelskiego, którego dzień wcześniej widziały w Krakowie. Jednak więcej emocji dostarczyły rozgrywki sportowe – mecz piłki nożnej i koszykówki – tu zwycięstwo odnieśli uczniowie z szkoły ze Skawiny, natomiast czeska drużyna okazała się dwukrotnie niepokonana w grze w „dwa ognie”. Potem były występy artystyczne. Uczniowie klas piątych przygotowali krótką sztukę w języku angielskim pt. „Frieda’s fashion show”. Następnie uczniowie zaprezentowali przeboje takich zespołów jak: The Beatles, ABBA, a chłopcy z klasy szóstej zaprezentowali swój własny układ choreograficzny do muzyki hip-hopowej. Po południu uczniowie w towarzystwie członków Zarządu SSPM zwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce.
Goście z Roztoky opuszczali Skawinę zadowoleni oraz pełni wrażeń. Takie wizyty są wspaniałą okazją do poznania się uczniów oraz nauczycieli, a także do poznania kultury i obyczajów odwiedzanego kraju.

Opr. Monika Cichowlas i Katarzyna Niedbała

Skip to content