Wizyta w Hürth

Wizyta w Hürth
W dniach 8 – 10 listopada br. delegacja Urzędu Miasta i Gminy w składzie: zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Stanisław Żak, Asystent Burmistrza ds. Promocji, Sportu i Współpracy Tomasz Stawowy oraz przedstawiciele Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast w składzie: Krystyna Droździewicz, Małgorzata Kopeć, Joanna Chodor, Teresa Cebula, Sergiusz Romański i Sławomir Sroka gościli na zaproszenie naszego miasta partnerskiego w Hürth.
Okazją do uroczystego spotkania była 50 rocznica podpisania przez Hürth umowy partnerskiej z miastem w Kenii Kabarnet  oraz 25 lat podpisania umowy z Argelèles-sur-Mer we Francji.

Przedstawiciele wszystkich delegacji, z Polski, Francji, Kenii, Anglii, Turcji i Holandii  mieli możliwość zapoznania się podczas warsztatów i wykładów z problemami dotyczącymi całej Unii Europejskiej – bezrobocia, ubóstwa, ale także z przygotowaniami do wyborów do Parlamentu Europejskiego, które przypadają na 2014r.

Mieliśmy okazję wysłuchać również niezwykle interesujących wykładów nt. wolontariatu, historii Europy od zakończenia wojen światowych, aż po dzień dzisiejszy, znaczenia Traktatu Elizejskiego, uczestniczyć w otwarciu Tygodnia Francuskiego oraz zwiedzić studio telewizyjne NOBEO.

Piątkowy wieczór był też okazją do bardzo uroczystego zaakcentowania długoletniej współpracy z miastami partnerskimi Hürth w Kenii i we Francji. Wtedy też odbyło się uroczyste przekazanie Gubernatorowi Kabarnet, Benjaminowi Cheboi, dotacji finansowej, zebranej przez członków Lions Club Hürth.

Na zakończenie oficjalnej Gali nastąpił wpis do Złotej Księgi, czas na wspólną fotografię i na przemówienia przedstawicieli wszystkich delegacji.

Trzydniowy pobyt w Hürth był okazją do spotkania wielu przyjaciół (w tym przyjaciół z Thetford – angielskiego miasta partnerskiego Skawiny), był to także moment na refleksję, w jakim kierunku zmierza UE i rozmów o kierunkach współpracy naszych miast w przyszłości.
Z żalem pożegnaliśmy niezwykle gościnnych gospodarzy, obiecując sobie, że zobaczymy się w maju przyszłego roku na obchodach Dni Skawiny i 650.lecia lokacji miasta.
Skip to content