Wokół Krakowa – partnerstwo zbliża

Wokół Krakowa – partnerstwo zbliża

  „Wokół Krakowa – partnerstwo zbliża”

W 2022 roku Skawińskie Stowarzyszenie Partnerstwa Miast  obchodzi jubileusz 25-lecia powstania stowarzyszenia oraz jubileusz podpisania umowy partnerskiej z miastem Hürth w Niemczech. Na uroczyste obchody  Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Norbert Rzepisko oraz Prezes SSPM Sergiusz Romański wystosowali zaproszenie do wszystkich siedmiu miast partnerskich, z którymi  władze Skawiny na przestrzeni lat podpisały umowy,  Hürth (Niemcy), Turcianskie Teplice (Słowacja) , Thetford (Wielka Brytania), Civitanova Marche (Włochy), Roztoky (Czechy), Przemyślany (Ukraina), Holešov (Czechy).

W pierwszym dniu pobytu delegacji stowarzyszenie zorganizowało dla gości wycieczkę po skarbach Powiatu Krakowskiego. W wycieczce uczestniczyli również członkowie SSPM, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy z I zastępcą Burmistrza Witoldem Grabcem i przedstawiciele Rady Miejskiej.

O godz. 10.00 bus wyruszył spod Hotelu Junior w kierunku Ojcowskiego Parku Narodowego, a pierwszym punktem  wycieczki była Pieskowa Skała z Zamkiem będącym oddziałem Muzeum Narodowego na Wawelu.

Zamek Pieskowa Skała jest położony 30 km na północny zachód od Krakowa, w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego. Początki Pieskowej Skały sięgają czasów Kazimierza Wielkiego, który polecił wybudować tu strażnicę strzegącą traktu handlowego wiodącego z Krakowa na Śląsk. Obecny wygląd Pieskowa Skała zawdzięcza w znacznej mierze gruntownej przebudowie i rozbudowie, dokonanej około roku 1578 z inicjatywy Stanisława Szafrańca. Powstała wówczas okazała renesansowa rezydencja z dziedzińcem arkadowym i loggią widokową. Bogaty wystrój rzeźbiarski dziedzińca stanowią: galeria naturalistycznych maszkaronów, kartusze z herbami oraz portale. Obecnie w Muzeum można podziwiać czasową ekspozycję będącą rekonstrukcją  ubiorów z pracowni Nomina Rosae według projektów Marii Molendy. Wystawa znajduje się w przestrzeni ekspozycji Przemiany stylowe w sztuce europejskiej od Średniowiecza do Dwudziestolecia Międzywojennego. Obejrzeć można również ekspozycję stałą, pięknie urządzone komnaty. Dla skawińskiej grupy miłym akcentem była  pierwsza komnata, poświęcona sztuce średniowiecznej w której znajdują   pochodzące z kościoła w Woli Radziszowskiej piętnastowieczne drzwi, z zachowanymi okuciami i zamkiem. Zamek Pieskowa Skała to jeden z nielicznych tak dobrze zachowanych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Błędnie czasem bywa nazywany zamkiem w Pieskowej Skale (nie ma dziś takiej miejscowości, a zamek mieści się w Sułoszowej). Ta perła polskiego renesansu udostępniona jest dla turystów, wewnątrz mieści się Muzeum dostępne przez cały rok, a ukazujące wystawy stałe i czasowe związane ze sztuką europejską. Niestety zarówno wnętrza zamku Pieskowa Skała, jak i dawne wyposażenie historycznych właścicieli nie zachowały się z powodu burzliwych dziejów tych terenów, dlatego prezentowana sztuka w zamku pochodzi ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, którego Oddział stanowi dziś Zamek Pieskowa Skała.

Kolejnym punktem wycieczki był spacer po Ojcowskim Parku i degustacja pstrąga.

Tradycja hodowli pstrągów potokowych w Ojcowie sięga lat 30. ubiegłego wieku. Pstrągarnia powstała w 1935 roku na gruntach księżnej Ludwiki Czartoryskiej i była jedną z pierwszych tego rodzaju w regionie. W 2014 roku nieużywane, przeznaczone do naturalizacji stawy objęła w dzierżawę Magda Węgiel razem z córką Agnieszką Sendor. Nakładem ciężkiej pracy i pełnego zaangażowanie nie tylko z sukcesem udało się przywrócić świetność hodowli pstrąga potokowego ale również stworzyć wspaniałe miejsce do wypoczynku, relaksu a także doznań kulinarnych. Gości zachwyciły smakowicie przyrządzone ryby, a także klimat tego miejsca.

Po degustacji grupa udała się do Rybnej do winnicy Zagrabie. Rodzinna winnica oddalona zaledwie 30 minut od Rynku Głównego w Krakowie i 40 km od centrum Katowic – jest usytuowana na stoku wapiennym Jury Krakowskiej z pięknym widokiem na otaczające parki krajobrazowe, Beskidy oraz Tatry.

Na obszarze czterech hektarów uprawia się 9 odmian winorośli właściwej (vitis vinifera) oraz hybryd. Dla win białych są to Chardonnay, Riesling, Pinot Gris, Solaris, Johanniter, Hibernal oraz Seyval Blanc a dla win czerwonych Pinot Noir i Cabernet Cortis .

Od samego początku istnienia winnicy, winorośl uprawiamy ekologicznie, bez nawozów sztucznych czy oprysków mineralnych  Od 2019 roku winnica posiada   certyfikat ekologiczny uprawy oraz produkcji wina. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość zobaczenia plantacji, pokosztowania winogron zebranych prosto z pola oraz win produkowanych w winnicy.

Wycieczkę zakończyła uroczysta kolacja w Skansenie Smaków w Cholerzynie koło Kryspinowa.

Projekt   współfinansowany ze środków budżetu Gminy Skawina

 

             

 

 

Skip to content