Z wizytą w Civita Marche

Z wizytą w Civita Marche
W dniach 28 czerwca – 1 lipca 2019r. oficjalna delegacja Skawiny z Burmistrzem Norbertem Rzepisko na czele przebywała w Civitanova Marche na zaproszenie Burmistrza Fabrizio Ciarapica i Czolna Zarzadu Pierpaolo Borroni.
Okazją do spotkania były uroczyste obchody 75. rocznicy wyzwolenia Civitanova Marche przez wojska II Korpusu Polski generała Władysława ANDERSA.
 
Uroczystości rozpoczęły się konferencją w Bibliotece Miejskiej „S. Zavatti” w Civitanova Marche i zostały uwieńczone uroczystym otwarciem wystawy z eksponatami z II wojny światowej a w szczególności 2. Korpusu Polskiego. Na uroczystości obecni byli między innymi Konsul Honorowy RP z siedzibą w Ankonie Cristina Gorajski Visconti, przedstawiciele władz miasta Civitanova Marche, Pierpaolo Borroni – członek Zarządu Civitanova Marche odpowiedzialny za współprcę z miastami partnerskimi, oraz Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Norbert Rzepisko z oficjalną delegacją Skawiny.
Na konferencji obecny był również Giorgio Dernowski (syn zmarłego Pawła Dernowskiego – walczącego u boku generała Władysłwa Andersa), pomysłodawca tej cennej inicjatywy. W trakcie spotkania prof. Alvise Manni, przybliżył rys historyczny i sytuację społeczno-gospodarczą, w jakiej Civitanova Marche znajdowala sie w roku 1944. Z kolei prof. Claudio Bernacchia przedstawił książkę swego autorstwa „E Venne La Guerra” o wyzwoleniu ziem aktualnego Regionu Marche przez oddziały II Korpusu Polskiego. W dalszej części Maria Radozycka reprezentująca Stowarzyszenie Włosko-Polskie Regionu Marche omówiła bitwę na rzece Chienti, która poprzedziła wyzwolenie Civitanova Marche. Na zakończenie Fiorenzo Piangerelli zaprezentował pamięć o zapomnianych bohaterach, Polakach, którzy wyzwolili Marche poprzez zbiór zdjęć w książce „Loro Nel Noi”.
W godzinach popołudniowych Burmistrz Norbert Rzepisko wraz z delegacją oraz przedstawiciele Zarządu Miasta Civitanova Pierpaolo Borroni i Ermanno Carassai, Przewodniczący Rady Miejskiej Claudio Morresi, Georgio Dernowski z rodziną, poczty sztandarowe włoskich służb mundurowych, organizacji harcerskich i kombatanckich, oddali hołd i złożyli kwiaty w miejscach pamięci – wzdłuż rzeki Chienti na grobie młodego Polskiego żołnierza, który poświęcił swe życie walcząc o wolność mieszkańców Regionu Marche, oraz pod Pomnikiem Poleglych położonym na południowej części nadmorskiego deptaku.
Kulminacyjnym momentem obchodów sobotniego popołudnia było odsłonięcie tablicy na Pomniku Ofiar Wojny upamiętniającej oddziały II Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława ANDERSA ufundowaną przez rodzinę Dernowskich.
W niedzielę delegacja Skawiny udała się do Loreto, gdzie oddała hołd poległym na Polskim Cmentarzu Wojennym, jednej spośród czterech polskich nekropolii usytuowanych na ziemi włoskiej, gdzie znajduje 1112 grobów polskich żołnierzy 2 Korpusu Polskiego z okresu II wojny światowej.
Z Loreto delegacja Skawiny udała się do Civitanova Alta na Mszę św. odprawianą na Piazza della Libertà (Placu Wolnosci), w intencji Świętych Piotra i Pawła patronów lokalnej parafii.
Wieczorem w Teatrze Anibal Caro odbył się koncert muzyki polskiej „I Papaveri Rossi”, w wykonanej przez sopranistkę Laurę Marzola i pianistę Danilo Torquati. Koncert poprzedziło „Gaude Mater Polonia” w wykonaniu Dawida Kownackiego i Anety Kownackiej. Podczas koncertu wykonawcy zaśpiewali „Czerwone Maki Na Monte Cassino”.
Chwile spędzone we włoskim mieście partnerskim Skawiny, były nie tylko okazją do wspomnień i podsumowań dotychczasowej współpracy i planami na przyszłość, ale również okazją do spotkań z osobami, które po stronie włoskiej rozpoczęły tworzenie historii partnerstwa miast, wśród których wymienić mozna Pierpaolo Borroni, Ermanno Carassai, Paweł i Giorgio Dernowski, Ciro Lazzarini – osób, które śmiało możemy nazwać naszymi przyjaciółmi.
Skip to content