Spotkanie w Thetford

Spotkanie w Thetford
W dniach 19 – 22 lipca br. grupa członków Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast przebywali na zaproszenie Thetford Twinning Association w naszym mieście partnerskim w Thetford.
W wyjeździe wzięli udział: Krystyna Droździewicz prezes SSPM, Małgorzata Kopeć wiceprezes SSPM oraz członkowie stowarzyszenia Joanna Chodor, Wioleta Wcisło, Maria Gaweł-Dudzińska i Jan Liskiewicz. Wszyscy zostali przyjęci w domach angielskich przyjaciół – Judy Chisman, Kate Coghlan oraz Mike´a i Corinne Brindle.
Po przyjeździe i zakwaterowaniu grupa uczestniczyła w powitalnej kolacji przygotowanej w domu Kate Coghlan, poprzedził ją spacer po urokliwym parku, w którym można zobaczyć unikalne rośliny i zwierzęta  charakterystyczne dla tego regionu.
Wizyta związana była z zakończeniem działalności angielskiego stowarzyszenia, stąd też do Thetford zaproszenie zostali przedstawiciele stowarzyszeń ze wszystkich miast partnerskich Thetford – Skawiny, Hürth (Niemcy), Les Ulis (Francja).
Pobyt w Thetford zbiegł się z realizacją projektu „Peace Comes to Thetford – The Forgotten Soldiers”. 20 lipca w godz. 11.00-14.00 w czterech miejscach miasta można było zobaczyć specjalne wystawy i rekonstruktorów w mundurach z okresu I wojny światowej. W Ancient House Museum  można się było dowiedzieć o losach Johna Clarke´a, mieszkańca miasta, żołnierza walczącego podczas wojny. Ideą projektu powtarzanego co rok jest przypomnienie losów mieszkańców miasta, żołnierzy, którzy przetrwali zawieruchę wojenną, powrócili do swych domów, ale z powodu odniesionych ran zmarli i zostali zapomniani przez potomnych.
 
Po południu zaś delegacje przeszły „szlakiem pokoju” zorganizowanym przez Kościół Metodystów. Wspólna modlitwa i wspomnienie ofiar wojen było zarazem apelem o pokój na całej Ziemi.
Wieczorem  wszystkie delegacje spotkały się na barbecue party w ogrodzie Mariki i Grahama Sigley´ów.
 
W niedzielę gospodarze przygotowali niespodziankę, całodniową wycieczkę do Wroxham. Wroxham to duża wioska nad rzeką Bure w Norfolk Broads. Obszar ten jest parkiem narodowym składającym się z bagien, trzcinowisk i rzek. Obecnie obszary te są wykorzystywane do wypoczynku w celach rekreacyjnych, takich jak wędkarstwo, żeglarstwo, obserwacja  bujnej roślinności i różnych gatunków zwierząt.  Wroxham to również centrum rzemiosła i sztuki, o czym grupa mogła się przekonać w czasie wolnym odwiedzając liczne sklepiki i pracownie sztuki.
Ten niezwykły dzień zakończyło uroczysta kolacja w domu Julie i Terry´ego Deanów.
Chociaż główny powodem zaproszenia było rozwiązanie Thetford Twinning Association  i chęć pożegnania się z miastami partnerskimi, to na pożegnalnym uroczystym wieczorze, podczas którego wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, została wypowiedziana  myśl, że wszystko zawsze zaczyna się od ludzi, ich chęci współpracy, utrzymywania kontaktów, spędzania wspólnie czasu. Tak więc fakt, iż nie będzie już w Thetford istniało stowarzyszenie, nie oznacza końca przyjaźni między naszymi miastami.   
Skip to content