Z wizytą za wschodnią granicą!

Z wizytą za wschodnią granicą!

W dniach 14 -17 maja br. została zorganizowana przez Skawińskie Stowarzyszenie Partnerstwo Miast wycieczka na Ukrainę. Po przyjeździe na Ukrainę odwiedziliśmy miasto partnerskie Skawiny – Przemyślany.

Po zakwaterowaniu w domu parafialnym, wyruszyliśmy na spacer po mieście, złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem Emiliana Kowcza, a później uczestniczyliśmy w spotkaniu integracyjnym z władzami miasta oraz mieszkańcami. Zostaliśmy bardzo serdecznie i ciepło przyjęci przez naszych ukraińskich przyjaciół. Wspólny wieczór szybko minął na rozmowach, śpiewaniu pieśni i zabawie. Mieliśmy okazję posmakować ukraińskie potrawy i różne przysmaki.

Następnego dnia w piątek odwiedziliśmy jedną ze szkół w Przemyślanach, gdzie również serdecznie nas przyjęto i ugoszczono. Niezapomniane wrażenie zrobiła na nas galeria zdjęć umieszczona na korytarzu szkoły, przedstawiająca tych, którzy zginęli ma Majdanie. W naszych oczach zabłysły łzy, gdy na zdjęciach zobaczyliśmy 18, 19 – letnich chłopców, którzy poświęcili życie w obronie wolności i niezależności.

Po wizycie w szkole i wspólnych zdjęciach udaliśmy się do Lwowa. Zwiedziliśmy stadion sportowy Arena Lwów, wybudowany na Euro 2012. Bardzo ważnym punktem programu było zwiedzanie Cmentarza Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich. Podziwialiśmy piękne grobowce, odwiedziliśmy groby naszych wielkich literatów: Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, a u stóp pomnika W. Bełzy recytowaliśmy wiersz znany milionom Polaków od najmłodszych lat „Kto ty jesteś – Polak mały. ..”. Na cmentarzu „Orląt Lwowskich” złożyliśmy wiązankę kwiatów i pochyliliśmy się w zadumie na losami polskich żołnierzy walczących o wolność. Niesamowite wrażenie zrobił na nas widok nowych grobów, tych, którzy zginęli walcząc o wolność na Wschodzie Ukrainy. Na wszystkich grobach powiewały ukraińskie flagi.

Wieczorem zwiedzaliśmy Operę Lwowską. Mieliśmy przyjemność oglądać na jej scenie balet „Romeo i Julia”. Prezentowany spektakl baletowy zachwycił nas, urzekł nas taniec w wykonaniu tancerzy, ich gra aktorska, piękne kostiumy oraz cudowna gra świateł. Przy dźwiękach muzyki przeżywaliśmy tragedię bohaterów szekspirowskich Romea i Julii. Przedstawienie urzekło wszystkich widzów, owacjom na stojąco nie było końca.

Sobota upłynęła nam na zwiedzaniu Lwowa z przewodniczką, najpierw z okien busa, a później pieszo. Zwiedziliśmy katedrę grekokatolicką św. Jura, pałac Bielskich, cerkiew Przemienienia Pańskiego, Czarną Kamienicę, Aptekę Muzeum, kopalnię kawy. Miłym akcentem popołudniowego zwiedzania Lwowa było wspólne wypicie kawy w kopalni kawy. Po zwiedzaniu kopalni spotkaliśmy się z panem burmistrzem Przemyślan, który przyszedł na spotkanie z nami z naręczem pięknego bzu. Każdej uczestniczce wycieczki podarował gałązkę bzu i sprawił wszystkim paniom ogromną radość i miłą niespodziankę. Po męczącej wędrówce po mieście poszliśmy na wspólny obiad. I tym razem mogliśmy spróbować typowych ukraińskich potraw. Wspólne rozmowy coraz bardziej nas zbliżały, a nadchodziła pora rozstania. I znów czekała nas kolejna niespodzianka. Od ukraińskich przyjaciół otrzymaliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie zrobione w Przemyślanach, herb Przemyślan oraz nieco słodkości. Jesteśmy pod urokiem gościnności, życzliwości i ciepła naszych ukraińskich przyjaciół. Była to niezapomniana wizyta, która na długo pozostanie w naszych sercach i pamięci.

W niedzielę do południa uczestniczyliśmy we mszy świętej w języku polskim w Katedrze Lwowskiej. Po zakończenie mszy wyruszyliśmy w drogę powrotną do Skawiny. Spędziliśmy cudowne chwile na Ukrainie ale miło nam było zobaczyć na granicy olbrzymiego orła – symbol naszej Ojczyzny.

Skip to content