HÜRTH INTERNATIONAL 2011

HÜRTH INTERNATIONAL 2011

Miasto Skawina reprezentowali: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Paweł Kolasa, Przewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie Norbert Rzepisko, Radny Rady Miejskiej w Skawinie Artur Wątor oraz Magdalena Hankus reprezentująca Urząd Miasta i Gminy Skawina. W skład skawińskiej delegacji weszli również przedstawiciele Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast na czele z Zarządem w składzie: Prezes Sergiusz Romański, wiceprezes Arkadiusz Wrzoszczyk oraz Grażyna Wójcik i Elżbieta Gutierrez. Delegacji towarzyszył również proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Skawinie ks. Włodzimierz Łukowicz.

Obchody Hürth International obfitowały w liczne spotkania, podczas których delegacje miast partnerskich dzieliły się wzajemnymi doświadczeniami, wymieniając przy tym pomysły na dalszą współpracę. Oficjalnego otwarcia Dni Europejskich dokonał Burmistrz Walhtera Boecker oraz Przewodniczący Stowarzyszenia Rűdiger Winkler. Głównym tematem tegorocznych obchodów był wolontariat – jako podstawa rozwoju miast partnerskich oraz relacje pomiędzy Unią Europejską a Turcją. Swoje cenne uwagi i spostrzeżenia w wyżej wymienionych kwestiach przedstawili podczas spotkania, które miało miejsc w auli Albert-Schweitzer Gymnasium, członkowie Parlamentu Europejskiego: Martin Schulz i Axell Voss. Tam też odbyła się dyskusja z Członkiem Parlamentu oraz Bundestagu  – Willym Zylajewem i 6 obywatelami z Hűrth na temat „Miasta bliźniacze a praca na zasadzie wolontariatu”.

Centralnym punktem obchodów Dni Europejskich w naszym zaprzyjaźnionym niemieckim mieście było podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Hürth a tureckim miastem Burhaniye. „To święto i nasza przyjaźń mogą być tak długowieczne jak drzewko oliwne” – powiedział wpisując się do Złotej Księgi burmistrz tureckiego miasta Burhaniye, Fikret Akova wyrażając tym samym wielkie zadowolenie, że długoletnie starania nawiązania współpracy z niemieckim miastem Hűrth zostały uwieńczone sukcesem.

Wiele pozytywnych emocji dostarczyła wszystkim uczestnikom część artystyczna, na którą składały się występy muzyczne i taneczne przygotowane przez różne kraje. Ich wielka różnorodność – od tradycyjnego występu artystycznego angielskiej grupy „Devil’s Dyke Morris Men”, poprzez pełen egzotyki taniec tureckiej grupy tanecznej, po nowoczesny akcent muzyki jazzowej – sprawiła, że sobotnie spotkanie przed ratuszem stało się wielką europejską fetą. Natomiast kulinarne specjały z różnych krajów mogły zadowolić nawet najbardziej wysublimowane podniebienie.

Nasi niemieccy gospodarze zadbali także o to, by uatrakcyjnić nasz pobyt w Hűrth organizując wycieczkę dla wszystkich delegacji z miast partnerskich do kopalni węgla brunatnego. Łącząc przyjemne z pożytecznym wzięliśmy następnie udział w dyskusji z przedstawicielami miasta Hűrth, która dotyczyła współczesnych, ale też i przyszłych, bezpiecznych i przyjaznych dla środowiska dostaw energii.

Te kilka dni naszego pobytu w Hűrth upłynęły nam niezwykle miło i przyjemnie, ale niestety bardzo szybko. Dziękując naszym gospodarzom za ciepłe przyjęcie wyraziliśmy nadzieję na rychłe spotkanie – tym razem w Polsce, podczas obchodów Dni Skawiny w czerwcu 2012 r.

przyg. A.Z

Skip to content