Skawina – Przemyślany 10 lat razem” – wyjazd rocznicowy z Partnerstwem Miast

Skawina – Przemyślany 10 lat razem” – wyjazd rocznicowy z Partnerstwem Miast
22 w sierpnia br. osiemnastoosobowa grupa członków i sympatyków Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast wyjechała na Ukrainę. Celem wycieczki była wizyta w mieście partnerskim Skawiny Przemyślanach i obchody 10-lecia podpisania umowy partnerskiej między Skawiną a Przemyślanami.
Grupie towarzyszyli I zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Norbert Rzepisko oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie Witold Grabiec, którzy zostali zaproszeni na uroczystości przez władze Przemyślan.
Grupa wyruszyła we środę rano i po przekroczeniu granicy polsko-ukraińskiej w Korczowej, we wczesnych godzinach popołudniowych znalazła się we Lwowie. Po bardzo krótkim spacerze malowniczymi uliczkami Lwowa grupa wyruszyła do Przemyślan, gdzie oczekiwała nas Irenka Romańczuk, organistka przy Rzymsko-Katolickiej Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a po zakwaterowaniu w domu parafialnym udaliśmy się uroczystą kolację do Restauracji „Versal” i spotkanie z władzami miasta, na której obecny był burmistrz Zozulya oraz przedstawiciele urzędu miasta i różnych środowisk, z którymi UMiG oraz SSPM współpracuje.
We czwartek 23 sierpnia uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach Dnia Flagi oraz Dnia Niepodległości Ukrainy. Uroczystość rozpoczął pochód mieszkańców Przemyślan pod pomnik Tarasa Szewczenki, bohatera narodowego Ukrainy i wybitnego ukraińskiego poety narodowego, pod którym delegacja w składzie Zastępca Burmistrza Norbert Rzepisko, Przewodniczący Rady Miejskiej Witold Grabiec oraz Prezes SSPM Krystyna Droździewicz złożyła wiązankę kwiatów w kolorze biało-czerwonym. Po złożeniu kwiatów została odmówiona modlitwa za wolną Ukrainę. Nasza delegacja złożyła również kwiaty pod tablicą upamiętniającą wszystkich poległych z powiatu przemyślańskiego. Na uroczyste obchody Dnia Flagi i Dnia Niepodległości – największe święta państwowe Ukrainy zostali zaproszeni posłowie, głowy Kościoła i delegacja z polskiego miasta Nowogrodziec, które od października 2013r. jest miastem partnerskim powiatu Przemyślany. Po przerwie kawowej w Domu Kultury wysłuchaliśmy niezwykle wzruszającego koncertu w wykonaniu lokalnych artystów, a Burmistrz Norbert Rzepisko, uroczyście powitany, wygłosił przemówienie do licznie zgromadzonych gości i mieszkańców miasta. Po obiedzie grupa wyruszyła do Uniowa. Uniów to niezwykle malowniczo położona (ukr. Унів) – wieś w rejonie przemyślańskim, obwodu lwowskiego Ukrainy, ważny greckokatolicki ośrodek monastyczny i drukarski zakonu studytów. Według podań, klasztor na pobliskiej górze istniał już od końca XIV w, założony przez księcia litewskiego Fedora Lubartowicza. Z jego odbudową związana jest następująca legenda: Aleksander Wańska Łahodowski, szlachcic z sąsiedniego Łahodowa, zaniemógł. W czasie choroby ukazała mu się Marka Boska i powiedziała, że uzdrowi go woda z pogorzeliska. Łahodowski rozpoczął poszukiwania, i znalazł źródło bijące nieopodal spalonego klasztoru. Woda z tego źródła go uzdrowiła, w podzięce za co ufundował już murowane zabudowania klasztoru. Źródełko nadal bije tuż obok klasztornego muru. Łahodowski został pochowany w podziemiach cerkwi, a kopia jego renesansowego nagrobka stoi na dziedzińcu (oryginał w Lwowskiej Galerii Obrazów).
 
 24 sierpnia po śniadaniu wysłuchaliśmy pięknego i wzruszającego koncertu w wykonaniu dzieci przy Rzymsko-Katolickiej Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, przygotowanych przez Irenę Romańczuk. Była to wspaniała okazja do wręczenia podarunków, które przywieźliśmy ze Skawiny – materiałów promocyjnych Urzędu Miasta i Gminy, słonych przekąsek, książeczek w języku polskim, przyborów szkolnych, strojów komunijnych. Po tak pięknym koncercie wyjechaliśmy do Lwowa, gdzie pod opieką przewodników z Koliganka Travel, Lesi i Tarasa, rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta. Zobaczyliśmy Cmentarz Łyczakowski (ukr. Личаківський цвинтар) – najstarszą zabytkową nekropolię Lwowa, położoną we wschodniej części miasta na malowniczych wzgórzach wśród specjalnie zaprojektowanego, starego drzewostanu tworzącego szereg alei. Jest miejscem pochówku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki. Na cmentarzu znajduje się wiele zabytkowych nagrobków o wysokiej wartości artystycznej, przedstawiających alegoryczne postaci i wizerunki zmarłych, a także liczne kaplice, edykuły, kolumny i obeliski, w różnych stylach. Od wiosny 1919 w części cmentarza od strony Pohulanki utworzono Cmentarz Obrońców Lwowa (potocznie zwany „Cmentarzem Orląt Lwowskich”) dla poległych w wojnach z Ukraińcami i bolszewikami w latach 1918-1920. W centralnym punkcie cmentarza, przed Pomnikiem Chwały znajduje się mogiła gdzie pogrzebanych zostało pięciu nieznanych żołnierzy, którzy zginęli na Persenkówce. Mogiła ma płytę z polerowanego czerwonego marmuru, na której znajduje się szczerbiec, daty 1918-1920 oraz napis „Tu leży żołnierz Polski poległy za Ojczyznę”. Tam też zapaliliśmy znicze w kolorze białym i czerwonym. Potem udaliśmy się na Wysoki Zamek, aby potem zwiedzić Katedrę Św. Jerzego, Bazylikę Archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Kościół Marii Magdaleny, Kościół i Klasztor Bernardynów oraz Kaplicę Bojmów.
W kolejnym dniu zaraz po śniadaniu ponownie wyruszyliśmy do Lwowa, aby zobaczyć Kościół Dominikanów, Arsenał, Kościół Jezuitów, Fabrykę Czekolady, Dzielnice – Ruską, Żydowską i Ormiańską, podziemia Opery Lwowskiej, Kościół Jezuitów, nie brakło również wizyty w Kopalni Kawy, gdzie wszyscy mogli się delektować smakiem słynnej kawy „Kiedy pada deszcz”. Był również czas na zakupy pamiątek na Rynku Halickim oraz w urokliwych sklepikach wokół lwowskiego Rynku.
26 sierpnia rozpoczęła Msza św. w Kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła, a potem w Restauracji „Versal” rozpoczęła się uroczystość 10-lecia podpisania umowy partnerskiej między Skawiną a Przemyślanami.
Prezentacja multimedialna, przeplatana występami wokalnymi niezwykle utalentowanych muzycznie uczniów przemyślańskich szkół, uroczyste wystąpienia burmistrzów Aleksandra Zozulyi i Norberta Rzepisko i na koniec pamiątkowe statuetki wręczone osobom zasłużonym dla współpracy między miastami, wypełniły tą niezwykła uroczystość. Statuetki z rąk gospodarzy odebrali Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Norbert Rzepisko, Prezes SSPM Krystyna Droździewicz, Anita Karczewska dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Skawinie. Statuetki zostały również przyznane Sergiuszowi Romańskiemu i Arkadiuszowi Wrzoszczykowi – autorom licznych projektów, w których wzięły udział dzieci i uczniowie przemyślańskich i skawińskich szkół oraz Grażyna Wójcik dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego (pod ich nieobecność statuetki odebrała Krystyna Droździewicz). Należy nadmienić, że szkoły, kierowane przez wyróżnione panie niezmiernie zasłużyły się dla współpracy między miastami poprzez realizację wielu projektów dla dzieci i młodzieży. Zarząd SSPM miał okazję wręczyć statuetkę „Zasłużony dla współpracy między Skawiną a Przemyślanami” Irenie Romańczuk, która w 2008r. zapoczątkowała kontakty między naszymi miastami. Na koniec wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali upominki, wśród których nie brakło słynnego przemyślańskiego miodu.
Po niezwykle uroczystym obiedzie wzięliśmy udział w koncercie i zabawie z okazji Dnia Miasta Przemyślany. Gwiazdą koncertu była Natalka Karpa, słynna piosenkarka, która została odznaczona medalem „Zasłużona Artystka Ukrainy”.
Poniedziałek 27 sierpnia był ostatnim dniem pobytu w Przemyślanach, po śniadaniu ruszyliśmy w drogę do Polski, a w naszej pamięci pozostanie ogromna gościnność z jaką nas przyjęto.
Serdecznie dziękujemy pani Urszuli Wiącek, prezes Fundacji „Dar Serca”, dzięki której mogliśmy zawieźć do Przemyślan tak liczne dary, które zostaną przekazane najbiedniejszym dzieciom w Przemyślanach i powiecie przemyślańskim. Wyjazd na Ukrainę został zorganizowany przez Skawińskie Stowarzyszenie Partnerstwa Miast, a projekt współfinansowała Gmina Skawina.
Skip to content