Wycieczka do Przemyślan na Ukrainie

Wycieczka do Przemyślan na Ukrainie

W dniach 19-25 sierpnia przedstawiciele Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast gościli w ukraińskich Przemyślanach – mieście partnerskim Skawiny.
W tym niewielkim miasteczku położonym na południowy zachód od Lwowa spotkaliśmy niezwykle życzliwych i gościnnych ludzi.
Mieszkaliśmy w budynku należącym do  kościoła prowadzonego przez polskich księży salezjanów od kilkunastu lat troszczących się o świątynię, w której za czasów komunizmu urządzono fabrykę broni. Cieszą się każdym nowym elementem jej wystroju
i z pasją opowiadają o kolejnych etapach odbudowy i walki o przetrwanie.
Nasz pobyt w Przemyślanach przypadł na Święto Niepodległości Ukrainy. Właśnie
z tej okazji w miejscowym Domu Kultury odbył się koncert pieśni i piosenek patriotycznych
i ludowych, który stanowił oprawę uroczystości podpisania przez Burmistrzów Adama Najdera i  Petro Buchoka oraz przedstawicieli Rad Miejskich umowy partnerskiej (w Polsce taką umową podpisano 11 listopada 2008 r.).
Będąc w historycznych okolicach, zwiedziliśmy piękne miejsca: Lwów z jego wspaniałymi zabytkami i Cmentarzem Łyczakowskim, Podhorce z bajkowym pałacem, Żólkiew – siedzibę królów polskich, Drohobycz – miasto Brunona Schultza, Krzemieniec
z Muzeum Słowackiego i ruinami zamku Bony, Poczajów – miejsce święte dla prawosławnych i Uniów – słynący cudami klasztor bazylianów. Po tych wszystkich miejscach oprowadzała nas prawdziwa pasjonatka historii Polski na ziemiach ukraińskich – Alina.
Wielką radość sprawiły nam przedszkolaki, które, mimo wakacji, wraz
z wychowawczyniami zaprosiły nas na teatralny spacer po lesie w towarzystwie rozśpiewanych kurczaków. Odwiedziliśmy również szkoły, do jakich uczęszczają dzieci goszczące latem w Skawinie.
Tego typu wyjazdy są doskonałą okazją do realizowania idei partnerstwa miast. Ten stał się również dla wielu możliwością poznania nieznanych kart historii lub początkiem poszukiwania korzeni.

przyg. R. Bysina

Skip to content