„SKAWINIANIE NA EUROPEJSKIEJ ŚCIEŻCE”

„SKAWINIANIE NA EUROPEJSKIEJ ŚCIEŻCE”

Projekt, dofinansowany przez Gminę Skawina w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania z zakresu „Upowszechniania i rozwoju sportu, turystyki i rekreacji”  okazał się być bardzo udanym.

Trasa, która obejmowała: Turcianskie Teplice (miasto partnerskie Skawiny) – Holeszów  – Wiedeń  –  Roztoki  (miasto partnerskie Skawiny) –  Praga – Polanica Zdrój, na długo pozostanie w pamięci i sercach uczestników wyjazdu.

Celem przedsięwzięcia było propagowanie wśród społeczności lokalnej idei partnerstwa, integracja i budowanie więzi wspólnotowej poprzez bezpośrednie spotkania z mieszkańcami miast partnerskich, otwarcie na dziedzictwo europejskiej architektury, sztuki i kultury oraz promocja Miasta i Gminy Skawina.

Po przybyciu do Turcianskich Teplic, zorganizowano spotkanie integracyjne a następnego dnia, uczestnicy projektu, wraz z burmistrzem Turcianskich Teplic, Michałem Sygutem, wyruszyli do Harmaneckiej Jaskini, najsłynniejszej jaskini Wielkiej Fatry. Po powrocie grupa miała możliwość kąpieli w termalnych basenach, a wieczorem uczestniczyła w kolejnej zabawie z mieszkańcami naszego miasta partnerskiego. Pobyt był również okazją omówienia  z władzami miasta planów dalszej współpracy oraz sierpniowego wyjazdu grupy seniorów ze Skawiny do  Turciankich Teplic.

Kolejnym zwiedzanym miastem był czeski Holeszow – miasto partnerskie Turcianskich Teplic, gdzie uczestnicy wyjazdu zwiedzili wczesnobarokowy zamek, cmentarz żydowski, synagogę Szacha (Stara), w barokowym stylu, która jest jedną z najstarszych, najcenniejszych oraz najlepiej zachowanych pamiątek historycznych swojego rodzaju w Europie Środkowej. Po drodze, grupa zwiedziła Święty Hostyń najsłynniejsze i najczęściej odwiedzane Sanktuarium na Morawach. Przyjazd do Holeszowa był okazją do spotkania z wiceburmistrzem Rudolfem Saifeidem,  który okazał się być wspaniałym przewodnikiem po pięknym mieście.

Projekt „Skawinianie na europejskiej ścieżce” obejmował również zwiedzanie Pragi i Wiednia, gdzie mogli zapozna się z wspaniałą architekturą i historią zwiedzanych miejsc .

Drugim miastem partnerskim Skawiny, odwiedzanym przez naszych mieszkańców były Roztoky w Czechach. Tutaj na Skawinian czekali przyjaciele: wicestarosta Milan Vesely, dyrektor szkoły Alena Gabalova oraz wicedyrektor szkoły. Wspólna kolacja była okazją do rozmów, wspomnień dotychczasowych spotkań i współpracy oraz omówienie planów na przyszłość (m.in. przyjazdu do Skawiny młodzieży z Roztok; w październiku). W Roztokach  grupa zwiedziła zamek i park, w którym można było obejrzeć wystawę sztuki współczesnej oraz Kościół św. Klementa. Elementem programu w Roztokach, było również zwiedzanie szkoły wraz z dyrektor szkoły Aleny Gabalovej.

W drodze do Skawiny, uczestnicy projektu zatrzymali się w Polanicy Zdrój – pięknie położonym mieście zdrojowym z wodami mineralnymi o leczniczych właściwościach a  w  godzinach  wieczornych wrócili do Skawiny.

Skip to content